„Тренутно се догађаји у Идлибу развијају у нашу корист. Имамо троје погинулих, али (сиријски) режим има више губитака. Наша борба тамо се наставља. Преговори са Русијом се настављају“, рекао је Ердоган.
Према његовим речима, Оружане снаге Турске оперишу у Идлибу на основу турско-сиријског споразума закљученог у Адану 1998. године.
Ситуација у Идлибу
Ердоган је раније саопштио да Турска још није добила задовољавајући резултат на преговорима са Русијом о сиријском Идлибу и да је спремна за почетак војне операције у овом региону. Портпарол председника Русије Дмитриј Песков назвао је ово најгорим сценаријем.
Турски председник такође је рекао да је позвао руског колегу Владимира Путина да изврши притисак на сиријског председника Башара Асада да сиријска армија прекине офанзиву у провинцији Идлиб и да се повуче са турских осматрачница до краја фебруара, запретивши у супротном војним одговором.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио да Турска није испунила читав низ кључних обавеза по питању решавања кризе у Идлибу, а пре свега када је реч о раздвајању терориста од представника опозиције. Како је рекао, ту се мисли на раздвајање представника опозиције који сарађују са Турском и који су спремни на дијалог са Дамаском у оквиру политичког процеса, од припадника терористичке организације Нусра фронт, који се сада декларишу као припадници Хејат Тахрир ел Шама. Са друге стране, потпредседник Турске Фуат Октај рекао је да је Турска испунила преузете обавезе о Идлибу.
Према договору представника Русије, Ирана и Турске, који је постигнут у мају 2017. године на преговорима у Астани (сада Нурсултан), у Сирији су формиране четири зоне деескалације. Територија три зоне је током 2018. године прешла под контролу Дамаска. Четврта зона, која се налази у провинцији Идлиб и деловима суседних провинција Латакије, Хаме и Алепа и даље није под контролом сиријских власти. Њен највећи део држе терористи Нусра фронта. Тамо су стални сукоби милитаната и владиних снага.