Бивши шеф турске дипломатије у емисији „Светски неред“ Рејчел Марсден објаснио је и како се мењала позиција Турске од почетка рата у Сирији.
„У почетку Турска није планирала да се бори у Сирији против сиријских војника, али почела је превише активно да учествује у догађајима у Идлибу где је бранила наоружане салафистичке групе. Сада Турска не намерава да их препусти судбини и наставља да их штити“, наводи бивши министар. Он додаје да на тај начин турска жели да утиче на развој ситуације у Сирији и како би се стекла снажне позиције у преговорима о процесу демократизације Сирије.
Бивши министар је говорио и о крајњем циљу Турске у Сирији.
„Турска жели оставку Башара Асада,“ каже Јакис, а на питање ко ће га заменити одговара да „Турска рачуна да на власт доведе војнике умерених погледа који деле филозофију покрета Муслиманска браћа.“
Јакис се осврнуо и на недавну изјаву председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана о замени руских ваздушних патрола на сиријском небу патролирањем турских авиона.
„Ово је можда нека врста преговарања. Не могу да замислим да ће Русија то прихватити,“ каже бивши турски министар
На питање зашто турска војска ратује и доживљава поразе у Либији заједно са сиријским џихадистима које је Турска тамо послала, Јакис објашњава:
„Турска је можда хтела да убије две муве једним ударце. Прво, да нађе место за милитанте који су блокирани у Идлибу. А такође и да искористи ове милитанте у Либији за интересе Турске.“