Опозиција у Црној Гори већ се изјаснила да жели посредовање Брисела, како би се пронашао излаз из дубоке друштвено-политичке кризе, док се званична Подгорица засад не оглашава.
Копредсједавајући Парламентарног одбора Европске уније и Црне Горе за стабилизацију и придруживање Владимир Билчик рекао је да ЕУ може да помогне у решавању институционалне кризе у Црној Гори, као што је то учинила и у Сјеверној Македонији, али да за њихово укључивање није довољан позив опозиције већ прије свега Владе Црне Горе.
Он је појаснио да ЕУ може да помогне кроз процес медијације или да понуди савјете, у првом реду када је у питању дијалог о спорном закону о слободи вјероипосвјести и правном положају вјерских заједница.
Без помоћи ЕУ проблеме тешко решити
Независни посланик Александар Дамјановић за Спутњик оцјењује да је у Црној Гори евидентан потпуни застој ако не и назадовање на европском путу, па се, како упозорава, проблеми тешко могу рјешити без укључења ЕУ, слично оном у Сјевјерној Македонији везано за спор са Грчком око имена.
У супротном, он страхује да ће Црна Гора „још више потонути на дно ако се то већ није десило“.
„Кључ да се крене у било какав дијалог јесте да се у најскорије вријеме ријеши проблем који је изазван доношењем ‘фаталног’ Закона о слободи вјероисповјести који је угрозио права стотина хиљада вјерника једине канонске Православне цркве у Црној Гори. Зато очекујем да се у дијалогу Владе Црне Горе и Митрополије црногорско-приморске и осталих епархија СПЦ у што хитнијем року дође до обострано прихватљивих рјешења која ће уважити оправдане примједбе Митрополије везене за дискриминаторски акт који је усвојио парламент у децембру прошле године“, каже Дамјановић.
С тим у вези, наш саговорник се нада да ипак има механизама да се спорни закон или повуче, или да се скупштински измијене рјешења која представљају дискриминацију према јединој канонској цркви у Црној Гори.
„Отимање имовине и покушај национализације цркве у 21. вијеку неће проћи, јер је у питању анахрон и архаичан покушај који нигдје не може да прође. Ако се увиди да је направљена грешка, а није страшно у политици признати грешку, онда можемо да пређемо на рјешавање свих других проблема“, јасан је Дамјановић.
Власт нема велики избор
Са друге стране, наш саговорник је такође увјерен и да је дубина политичке и институцијоналне кризе толика да Црна Гора „иде опасном стазом“, па напомиње да су посланици ЕУ протеклих дана посебно захтијевали разговор са опозиционим посланицима, што, како каже, указује да власт нема неки велики избор.
„Ствари у Црној Гори се неће моћи ријешити саме од себе. Црна Гора је упала у велику институцоналну кризу која резултира тиме да имамо нерегуларно стање у бар пет институција које су задужене за изборе почев од – Уставног суда, Тужилаштва, правосуђа, Државне изборне комисије, Агенције за спречавање корупције... Такође, није усвојен ни нови изборни закон, већ је само усвојен сет пратећих (изборних) закона, и то једнострано од ДПС-а, што се никада раније није догодило“, упозорава Дамјановић.
Због свега, наш саговорник очекује да се уважи чињеница да је Црна Гора на европском путу – што значи да партнери у Бриселу јесу неко са ким се може и треба разговарати и који могу помоћи и посредовати да се овако дубока криза решава.
„Без снажног инволвирања са стране и схватања Владе да имамо проблем и да треба да се отворено разговара о свим проблемима, ово само од себе неће проћи“, закључује Дамјановић.