„Само што мо покренули питање гласања о неповерењу“, написао је на Твитеру лидер лево оријентисане странке „Непокорена Француска“ Жан-Лик Меланшон.
Nous venons de déposer notre motion de censure commune LFI/PCF/PS. #DirectAN #reformedesretraites #49al3 pic.twitter.com/JqOiWJa3gP
— Jean-Luc Mélenchon (@JLMelenchon) February 29, 2020
Инцијативу су подржале и Комунистичка партија и Социјалистичка партија.
Други пут то је покренула партија десног центра „Републиканци“.
Раније у току дана Филип је рекао да ће се позвати на члан 49.3 Устава како би нацрт закона о пензионој реформи био усвојен у парламенту без гласања.
Conformément à l’article 49 alinéa 3 de la Constitution de 1958 et après en avoir obtenu l’autorisation du Conseil des ministres du 29 février, j’ai décidé d’engager la responsabilité du Gouvernement sur le projet de loi instituant un système universel de retraites. pic.twitter.com/Q3GtnGgc0A
— Edouard Philippe (@EPhilippePM) February 29, 2020
Устав то допушта премијеру, али исто тако у случају примене те одлуке посланици у току 24 сата могу да покрену питање гласања о неверењу.
Смисао реформе, која је изазвала талас протеста у Француској, јесте да се поједностави систем који обухвата више од 40 посебних пензијских планова и да се добије јединствени систем заснован на бодовима, који би био праведнији, дајући сваком пензионеру иста права за сваки евро доприноса.
Највеће противљење предлогу новог пензионог система дошло је од запослених који имају посебне бенефиције, укључујући раднике у железници, лучке раднике и певаче из Париске опере, који имају право на пуну пензију пре просечне старосне доби од 62 године.
Уступак синдикатима учињен је пред крај прошле године, када је премијер рекао да ће се план реформе примењивати само на Французе рођене 1975. године и даље.