На тај начин могли би да заврше и многи други новинари, додаје он. Са троје наших колега, новинара турске редакције Спутњика, нико нема контакт од суботе увече, када су отишли у полицијску станицу да дају изјаве, након што су у њихове станове упад покушали ултранационалистички демонстранти након демонстрација поводом ситуације око сиријског града Идлиба.
Већ данас, у полицију је приведен и главни уредник турског Спутњика Махир Мозтепе, а турско државно тужилаштво наложило је претрес просторија редакције Спутњика.
„Европска федерација новинара годинама упозорава да је Турска један од највећих непријатеља слободе говора. Број новинара који су у Турској у затвору не опада, већ расте“, подсећа Радомировић.
Удружење новинара Србије подржава право на слободу говора и право новинара да слободно раде свој посао и протестује због сваког ограничавања те слободе и права новинара, додаје он.
„Могу само да позовем турске власти да што пре пусте новинаре Спутњика на слободу и да објасне зашто су их притворили и зашто претресају редакцију Спутњика“, закључује наш саговорник.
За привођење новинара и претрес редакције Спутњика, турске власти нису дале никакво образложење. Епилог свега је да су у међувремену новинари пуштени из полиције.
Према подацима међународне организације Комитет за заштиту новинара, у турским затворима у 2019. налазило се 47 новинара, а 25 новинара је убијено.