Представници „Гаспрома” су прошле године разматрали с потенцијалним страним партнерима — саудијском „SABIC” и азербејџанском компанијом „SOCAR”. Детаљи преговора нису познати, а руска компанија припрема детаљну процену пројекта.
„Ведомости” тврде да ће капацитет погона за прераду гаса износити око 40 милијарди кубних метара, од чега ће 37,8 милијарди бити пречишћени метан, 2,3 милиона етан, док ће с 0,8 милиона кубних метара бити заступљен течни нафтни гас (ТНГ).
Две последње компоненте ће бити сировине за друго постројење, а његов планирани капацитет износи 2,1 милиона тона полиетилена.
„Гаспром” очекује да ће 9,9 милијарди долара од укупног износа бити обезбеђено из кредита. Истовремено, 9,8 милијарди је предвиђено за гасно-хемијско постројење, а 4,3 милијарде на постројење за прераду гаса.
Стручњаци претпостављају да ће регион Јамала у коме је планирана изградња, имајући у виду његове сурове услове отежати спровођење пројекта, али овај фактор неће суштински утицати на његову вредност. Истовремено, због ниских оперативних трошкова производње, производи у потпуности могу бити конкурентни на тржишту Европе и азијско-пацифичке регије.
Овај гигантски пројекат називају великим инвестиционим пројектом, који има дугорочни утицај на развој друштва, а у теорији треба да подстиче економски раст и допринесе решавању великих социјално-економских питања.
Протекле године, „Гаспром” је завршио два таква пројекта – гасовод „Снага Сибира” и „Турски ток”. Пуштање у рад још једног гасовода – „Северни ток 2” је одложено на најмање годину дана због америчких санкција.