Централна тема овогодишњег 27. по реду форума је „Индустрија 4. 0- Изазови будућности“, а Влаховић је том приликом истакао да су неопходне јасне друштвене и политичке, националне стратегије које ће Србију снажно погурати ка зони високог раста и тиме искористити шансе које су тешко стечене претходних неколико година.
„Време великих промена је шанса за мале, недовољно развијене земље, шансе за скоковити развој, за хватање технолошког прикључка за развијеним светским привредама“, поручио је Влаховић.
Он је рекао да радује податак о расту извоза сектора ИТ усуга по стопи од 30 одсто.
Такође, инивативно предузетништво има динамичан развој, а по квалитету иновативних решења прозиводи које креирају домаћи стартапови су на светском нивоу, истакао је.
„Постоји јасно разумевање да ће трансформација коју доноси индустрија 4.0 обухватити све друштвене И политичке институције“, додао је председник Савеза економиста Србије и навео да је прошле године кључни стуб раста БДП била снажна домаћа тражња, инвестиције и потрошња, док је допринос нето извоза био негативан.
Он је поручио да у фокусу текуће економске политике, поред очувања макрофискалне стабилности, треба да остану инвестиције.
Влаховић је подсетио да су у прошлој години укупне инвестиције значајно повећане и износиле су приближно 2,3 одсто БДП.
Поред страних директних инвестиција овим повећању од 14,2 одсто међугодишње допринела је реализација капиталних инвестицја, додао је он.
Такође је нагласио да је после дужег периода ниво јавних капиталних инвестиција био изнад четири одсто.
Влаховић је додао и да је позитивна најава повећања јавних инвестиција на шест одсто БДП и више.
„Раст од више од четири одсто БДП годишње већ другу годину узастопно је велико постигнуће владе поготово ако се данашње стање упореди са 2014. Годином“, истакао је он.
Влаховић је, међутим, додао да без наставка опсежних реформи није могуће очекивати више стопе раста.
Овогодишњи Копаоник бизнис форум окупио је рекордних 1.300 учесника, саопштили су организатори, а скуп ће трајати до 4. марта.
О томе на који начин Индустрија 4.0 представља изазов за будућност и колико смо спремни за промене које она носи, наредна три дана разговараће представници државе, економисти и привредници.
На почетку форума предвиђено је обраћање гувернера НБС Јоргованке Табаковић и министра финансија Синише Малог.
Потом ће уследити панел на коме ће говорити шеф Мисије ММФ-а Јан Кес Мартејн.