„Пре Хитлеровог доласка на власт, односно, 20-их година прошлог века када се појавила његова партија, Американци су за Немачку издвојили милион долара, т.ј., данашњих 10 милијарди долара, а Енглези милијарду фунти, т.ј., условно говорећи 20 милијарди. А то је био само почетак”, објаснио је руски историчар.
Према речима Мјасњикова, највећи финансијски и политички кругови САД и Велике Британије су у периоду пре и током Другог светског рата тражили корист од сарадње с Немачком.
„Познатом Нирнбершком процесу је, између осталих, присуствовао и Јалмар Шахт, директор „Рајхсбанке”. Шахт је на питање да објасни повод свега што се десило дао одговор који се односио на Американце: 'Знате, у начелу, требало би судити вама, а не нама. Ви сте све финансирали. Без банкарског система ништа од овога се не би десило'”, описује историчар.
Мјасњиков такође наводи да је Немачка од добијених средстава правила пушке, тенкове и авионе, којима су убијени милиони људи. Ни почетак Другог светског рата није прекинуо прилив америчког новца у Немачку. Али, поред новца, Вашингтон је слао и војне технологије.
„На пример, ниједан авион не може да полети без такозваног антидетонаторског адитива за гориво, који се додаје да не би експлодирао. Тај адитив су производили само Американци. Занимљиво је да су га, условно речено, Немцима продавали за један долар, а Американцима за 12 долара. У питању је ‘Стандард Оил’, велика нафтна компанија”, истиче Мјасњиков.
Према његовим речима, током целог рата ниједан амерички танкер није био потопљен, јер је гориво које су превозили користило немачко ратно ваздухопловство „Луфтвафе”.