Суперуторак је дан када се у 14 америчких савезних држава истовремено организују унутарстраначки избори на којима чланови Демократске и Републиканске партије бирају свог кандидата за председничке изборе. Унутар своје странке Доналд Трамп нема озбиљног ривала па ће „супер уторак“ бити далеко занимљивији код демократа.
Заправо, Американци данас бирају више од трећине делегата који ће на Националној конвенцији Демократске странке бирати председничког кандидата Демократске странке. Најозбиљнији кандидати су Берни Сандерс, Џозеф Бајден и Мајкл Блумберг, док су се Пит Бутиџиџ и Ејми Клобучар повукли из трке.
Пре „супер уторка“, на изборима у четири државе подељено је свега 155 делегатских места, а од укупно 3979 делегата на Националној конвенцији, током „супер уторка“ се бира њих 1357.
Љиљана Смајловић, новинарка:
„На унутарстраначким изборима Демократске странке моје су симпатије на страни Бернија Сандерса, а чини ми се да је и ентузијазам бирача на његовој страни. Међутим, врх Демократске странке очигледно се умешао у изборе у корист Џозефа Бајдена. У току је „дисциплиновање“ преосталих кандидата, од којих је странка затражила да се у Бајденову корист повуку из трке. Прошли пут им је успело да дисквалификују Сандерса, не бих се изненадила да им то и сада успе“.
Бранко Павловић, адвокат и познавалац политичких прилика у Америци:
„Када се саберу резултати из свих четрнаест држава, прогнозирам да ће Сандерсова предност износити 130 делегата“.
Никола Врзић, новинар:
„Бајден је свакако осокољен успехом у Јужној Каролини, добио је и подршку Пита Бутиџиџа и Ејми Клобучар, који су у међувремену одустали од кампање, тако да је јасно да естаблишмент Демократа из све снаге игра на Бајдена. С друге стране анкете дају предност Бернију Сандерсу и ако се таква предвиђања остваре, Сандерс ће бити постати убедљиво водећи на листи председничких кандидата. Ако се то догоди, мислим да ће уследити озбиљан „грађански рат“ унутар Демократске партије, будући да ће естаблишмент Демократа покушато све не би ли омео његову кандидатуру, као што су урадили 2016“.
Милан Мишић, новинар, некадашњи дописник "Политике" из Вашингтона
„Након „супер уторка“ ће се рашчистити утакмица, а у овом моменту највише шанси има, упркос противљењу естаблишмента, Сандерс“.
Горан Николић, економиста
„Победа у Јужној Каролини и повлачење Бутиџиџа и Клобучареве у његову корист, могли би да буду подстицај за Џозефа Бајдена и да резултат који је раније био очекиван, Сандерсова победа, буде умањен. Државе на Западу и на североистоку требало би да гласају за Сандерса, док би све јужне државе требало да гласају за Бајдена. Сматра се да би вероватна разлика могла да буде око 200 делегата у корист Сандерса. Важно је и ко би могао да освоји и треће место, зато што би у случају да не постоји већина на конвенцији, суперделегати могли да подрже Бајдена. Супер уторак ће бити велико чистилиште и вероватно, након тога, могуће повлачење још кандидата“.