Председник локалне заједнице села Марасија Гиоргис Карабацакис рекао је да војска и полиција сваке ноћи воде „битку“ за одбрану границе.
Према његовим речима, са турске стране неко повремено виче и дозива на грчком, како би сазнао да ли је неко на грчкој страни и штити ли њену територију.
„Претходне ноћи, док сам седео поред реке, зачули су се гласови. Неко је викао на грчком: 'Добро вече!' и 'Здраво!' Нисам сигуран да ли су у питању турски граничници, или мигранти. Увек смо одговарали на грчком и одговараћемо, како би им ставили до знања да је територија заштићена“, рекао је Карабацакис.
Он је истакао да се у последњих 24 часова захваљујући полицији и војницима број миграната смањио, додајући да већина њих „нису Сиријци, већ Авганистанци, Пакистанци и Сомалци“.
Становници бране границу
Он такође каже и да, поред војске и полиције, и становници Марасије активно учествују у „борбама“, како би избегли продор миграната на територију Грчке.
„Становници су спремни. Већину њих чине старији људи. Припремили су храну и пиће за полицију, војнике и граничаре. Врата административне зграде сеоског савета отворена су за све њих уколико им је потребан одмор, имајући у виду да константо трче горе-доле уз реку“, рекао је Карабацакис.
„Сви чекамо позив“
Војник Националне гарде Вагелис Гавранидис из Кастаниеса је за Спутњик испричао да очекује да ће ускоро бити мобилисан како би помогао у чувању грчке границе.
„Ја сам члан Националне гарде, а поред мене ту је још око 50 становника села. Припадамо грчкој војсци. Позивају нас по потреби. Сви смо у приправности и чекамо позив“, рекао је он.
Гавранидис је објаснио да војска до сада није укључивала војнике Националне гарде у патролирање и чување границе, коју тренутно притиска велики број миграната из Турске. Додао је такође да оружје којим располаже Национална гарда припада војсци.
Свакодневни живот
Грађани Орестијаде, града на североистоку Грчке, већ су навикли на велики број полицајаца који ту бораве како би се одморили од патролирања границом.
Попи Петриду, која живи у том граду, оценила је да је омладина више забринута за ситуацију с мигрантима него што је то случај код старијих људи.
„Наша деца више брину о ситуацији са мигрантима, него ми. Прате вести више. Ми живимо као и пре“, рекла је она.
„Нема више посла“
Затворена грчко-турска граница не забрањује пролазак само мигрантима, већ и Турцима, који редовно посећују град Једрене (Адријанопољ).
„Планирали смо да проведемо викенд у Адријанопољу, али то у овом тренутку није могуће“, рекла је једна Гркиња.
Власница кафића у Кастаниесу је објаснила да многима посао трпи због затварања границе.
„Одлука да се граница затвори је исправна, међутим, због тога више немамо посла, јер је већина наших клијената из Турске“, рекла је она.
„Знате ли шта би се данас овде догодило да су границе отворене? Створили би се редови аутомобила и аутобуса с Грцима“, каже за Спутњик Анастасија, становница Кастаниеса.
Ситуација на граници
Подсетимо, Турска је прошле недеље објавила да је отворила границе са ЕУ, јер није у стању да се носи са новим таласом сиријских миграната. Хиљаде њих је након тога кренуло према граници с Грчком.
Према владиним изворима, мигранти не одустају од покушаја инфилтрирања на грчку територију. Неки од њих покушавају да оштете ограду, а неки одлазе на грчку обалу и пливају преко реке. Локална полиција и војска по потреби користе сузавац, омамљујуће гранате и специјално возило са воденим млазом како би зауставили покушаје илегалног преласка границе.