00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Ови европски народи, захваљујући доброј традицији, живе много боље и дуже него ми

© Depositphotos.com / Deagreez1Авокадо
Авокадо - Sputnik Србија
Пратите нас
Исхрана, начин живота, вежбе и бројне друге ситнице људима  да буду срећни и здрави. Иако код нас ситуација можда није најбоља, могли бисмо научити како да побољшамо здравље и срећу, угледајући се на друге народе Европе.

Наш континент дом је многих најсрећнијих и најздравијих земаља на свету, пише „Гардијан“, преноси „Кликс“.

Шпанија: кратки поподневни одмор, сијеста

Кратки поподневни одмор настао је у Шпанији како би се пољопривредницима омогућио предах током најтоплијег доба дана. Ова традиција још увек траје у земљи, а радно време се помера како би се прилагодило паузи.

Велико истраживање обављено 2007. године дошло је до закључка да су срчане болести ређе код људи који се редовно одмарају барем пола сата дневно, док је истраживање из 2010. године установило да сијеста побољшава способност мозга да учи.

Исланд: Свежа риба и њени додаци

Исланд је константно добро рангиран када су у питању животни век и крвни притисак.

Нордијска исхрана има неке подударности с медитеранском и продужава живот, иако је слабија у воћу и поврћу и заговара умерено конзумирање масти и протеина, дивљих бобица и коренастог поврћа.

Њихова исхрана темељи се на свежој риби, а самим тиме и „омега 3“ масним киселинама. Бакаларка, харинга и бакалар, укључујући и образе и језике који су најскупљи делови, главни су у исхрани. Ферментирани морски пас је национални специјалитет.

Исланђани су познати и по томе што као свакодневни додатак узимају уље из јетре бакалара током зимског периода, када је тешко добити довољно витамина Д од сунчеве светлости.

Италија: фанго терапија за релаксирање

 „Фанго“ је италијанска реч за „блато“. Ова терапија проширила се с Римским царством, а третмани и облоге од блата постали су спа-третмани широм света.

Иако различите врсте блата имају различита својства, фанго терапија је најефектнија као нежно средство за чишћење и има опуштајуће, антистресно деловање. Хронични стрес погађа имунолошки систем и узрокује висок крвни притисак умор, слабо ментално здравље, па чак и срчане болести, а терапија блатом може помоћи.

Пивски спа - Sputnik Србија
И здравље и уживање — пивски џакузи (видео)

Финска: терапија топло-хладно

Култура посећивања сауне постоји широм Европе, али је дубоко усађена у Финској, где постоји једна сауна на отприлике две особе. Традиционално искуство је ићи до своје границе у сауни с веома високом температуром, а затим се уронити у ледену воду или снег и поново испитати своје границе.

Овај контраст треба имати погодности за здравље кардиоваскуларног система.

Научна истраживања су дошла до закључка да су многи ефекти ове терапије контрастом упитни, али физиолошки ефекти су такви да трају, без обзира на све.

Француска: софрологија, динамично опуштање

Софрологија, вежбање „динамичног опуштања, комбинује утицаје Истока и Запада, медитацију, технике дисања, лагане покрете, позитивну психологију и визуализацију, како би пружила осећај смирености и контроле.

Кажу да софрологија помаже у регулисању стреса, личног развоја, у припремању за јавне говоре или чак при порођају.

У Великој Британији, софрологија се учи на клиникама у Лондону, за 100 фунти за сат времена. У Француској и Швајцарској покривена је здравственим осигурањем, користе је професионални спортисти, а учи се у школама и болницама.

Холандија: продувавање на отвореном

Ово подразумева боравак у природи, на ветровитом времену, обично приликом одласка у шетњу или на вожњу бицикла. Мења се „лош ваздух“ за „добар ваздух“ и верује се да то даје осећај бистрине и свежине.

Време проведено на отвореном, у било којој количини, има невероватне предности, као што је обогаћивање витамином Д, побољшавање расположења и концентрације, подстицање вежбања и регулација боли. Једна студија из 2018. године открила је да излагање зеленим просторима може смањити ризик од дијабетеса типа 2, кардиоваскуларних болести, превремене смрти, превременог порођаја, стреса и високог крвног притиска. Барем два сата дневно напољу може имати ефект на ваше здравље.

Запослени нарочито реагују због поскупљења кафе - Sputnik Србија
Руски доктори: Кафа пре доручка погубна за здравље

Шведска: фика, неопходна пауза

Може се упоредити са западњачком паузом за кафу и представља још један пример скандинавске филозофије здравља која укључује успоравање како би се предност дала друштвеним интеракцијама.

То је оброк или окупљање које омогућава изградњу јачих друштвених односа, побољшава осећај позитивности, смирености и креативности

Шведска има и највећу стопу чланства у теретани на свету, чак 21 посто популације је учлањено на фитнес програме.

Студија из 2016. са Универзитета у Абердину, показала је да људи вежбају више када то раде у друштву, због емоционалне подршке.

Грчка: медитеранска исхрана погодна за све

Постоји ли нешто што медитеранска исхрана не може учинити? Она обједињује врсту исхране и здраве навике из неколико земаља с југа Европе, укључујући: Грчку, Шпанију, јужну Француску, Португалију и Италију. Ова исхрана богата је воћем и поврћем, интегралним житарицама, маслиновим уљем и незасићеним мастима, с умереним уносом млека.

Показало се да су предности ове исхране веома широке: повезана је с дужим животним веком, здравијим цревима и срцем, штити од болести, смањује ризик од депресије, спречава дијабетес, а чак и побољшава атлетске учинке.

Теретана - Sputnik Србија
Мислите да сте престари за вежбање? Девет најчешћих заблуда о тренирању
Немачка: кур, здравствени туризам

Концепт „здравог туризма“ почео је у Европи пре неколико векова. У Немачкој постоји традиција дуга 200 година, а то је „обавеза“ да се направи дуга пауза у сврху здравља.

Од краја 18. века, па све до Другог светског рата, било је уобичајено одмарати се у санаторијуму или спа-центру неколико седмица или неколико месеци у програмима као што су: одмор, свеж ваздух, купање и пара.

Идеја о узимању веће паузе само како бисте били добро је у супротности с модерним, краћим одморима, али Немци сматрају да се то мора променити, јер је људима потребно више времена како би се одморили од ужурбаности света.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала