Научници су анализирали 103 доступна генома коронавируса, службено названог COVID-19, и већ су открили 149 промена. Већина њих се догодила у последње време, наведено је у чланку који је група кинеских научника објавила у часопису „Нешенел сајенс ривју“.
Истраживање је показало да се коронавирус већ поделио на два подтипа: најчешћи L (70 одсто) и ређи S (30 одсто).
Научници истичу да је подтип L био чешћи у раним фазама епидемије у Вухану, мада се почетком јануара његова учесталост смањила. Према мишљењу аутора чланка, мешање људи извршило је снажни селективни притисак на овај подтип који може бити агресивнији и брже се ширити. Са друге стране, ширење подтипа S, који је еволуцијски старији и мање агресиван, вероватно се повећало услед слабијег селективног притиска.
„Наша анализа показује да је подтип S највероватније почетна верзија коронавируса. Резултати наших истраживања такође подржавају верзију о томе да је подтип L агресивнији од подтипа S, као и то да је мешање човека променило релативно ширење подтипова L и S брзо након избијања епидемије“, наведено је у чланку.
Истраживачи истичу и да су подаци које су анализирали још увек врло ограничени, па је за даљу анализу и боље разумевање потребно више генских и епидемиолошких података, као и информација о клиничким симптомима заражених пацијената.
Кинеске власти су 31. децембра обавестиле Светску здравствену организацију о епидемији непознате упале плућа у граду Вухан у централном делу земље. Кинески стручњаци утврдили су 7. јануара узрочника болести — то је коронавирус 2019-нЦоВ (2019-nCoV). У Кини има 2981 жртви вируса, скоро 50 хиљада пацијената је оздравило, а још 27,4 хиљаде су задржани у болницама.