„Грчка се данас суочава са масовним кретањем миграната ка грчким и европским границама. Те избеглице су живеле на турској територији неколико година, и ми можемо доказати да је то кретање миграната испровоцирала Турска. Јасно морамо дати до знања, да ЕУ неће дозволити да се 'инструментализује' људска патња“, рекао је Дендиас.
Министри спољних послова земаља-чланица ЕУ пре ванредног заседања у Загребу, изјавили су да је неопходно одмах зауставити насиље у области сиријског Идлиба, решити хуманитарну кризу на северозападу Сирије и решити питање с новим кретањем избеглица ка европским границама.
Турска је након заоштравања ситуације у сиријском Идлибу саопштила да више не може да задржава талас избеглица и отворила своје границе са ЕУ, куда је затим кренуло више хиљада миграната. За три дана Грчка је забележила око 20.000 покушаја преласка границе, где се налази на стотине полицајаца и војника.
Председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, после шесточасовних разговора у Москви 5. марта усагласили су документ у циљу нормализације ситуаиције у сиријском Идлибу, који садржи три тачке: прекид ватре, успостављање безбедносног коридора у дужини од шест километара ка северу и југу од стратешки важног пута М4 у Идлибу и заједничке патроле две земље од 15. Марта дуж пута М-4 Б, који повезује Латакију и Алеп.