Сва недаће света мораће да сачекају јер Срби прво морају на одмор.
На то упућују искуства туристичких агенција које смо контактирали, а сличну слику стварају нам речи грађана, који ће, већински, ове године летовати у земљама које се тренутно суочавају с различитим искушењима.
Летовање упркос свему
Јованка Радиновић (58) ово лето планира да проведе у Црној Гори. Она сматра да нема разлога за бригу и да треба да се путује - потребни су нам само новац и оптимизам.
„Ишла бих свуда! Само је питање новца. Људи треба да живе пуним плућима, да уживају у животу и не ограничавају се вирусима, бактеријама и недаћама. Тога је увек било и биће. Ми на то не можемо да утичемо. Можемо само да уживамо и да искористимо остатак живота најлепше што можемо. Какав вирус?! Људи апсолутно треба да се опусте, да уживају и путују“, оптимистична је Јованка Радиновић (58).
Не деле сви Јованкин став. Због ситуације у свету и окружењу, неки су одложили чак и пословна путовања, а у недоумици су за приватна.
„Одложио сам пословно путовање за Италију због коронавируса. Пратим шта се дешава. Мислио сам да идем и у Истанбул, али се премишљам....“, закључује Љубомир Стевановић (34).
Неки су током протеклих путовања за длаку избегли велику трагедију, али то их није демотивисало. Путују с опрезом.
„Само неколико дана након што смо се вратили из Египта, у Гизи је бачена бомба. Управо због тога ми није свеједно када путујем, али се надам да се тако нешто неће десити. Ако се плашимо свега, нећемо нигде отићи. Када су у питању биолошки ефекти, као што је овај вирус или нека друга болест – путовала бих, али не бих ризиковала“, објашњава Маријана Алђе (28).
Најтраженије дестинације – Турска, Грчка и Египат
Из туристичке агенције „Контики“ рекли су за Спутњик да се потражња и избор дестинација за летовање нису значајно променили у односу на прошлу годину. Већина путника бира јужну и егејску Турску, као и грчка острва. Сличне информације добили смо и из „Аргус турса“, који на листу најтраженијих дестинација додају Египат.
Штавише, упоређујући овогодишњи и прошлогодишњи период од завршетка сајма туризма до данашњег датума, из „Контикија“ тврде да се број путника повећао.
Туристичка зона карантина – северна Италија
Из „Контикија“ истичу да прате сва упутства надлежног Министарства и ЈУТА и додају да свакодневно инсистирају да им њихови партнери у Турској и Грчкој доставе извештаје који агенцији дају увид у то шта се дешава у летовалиштима, да ли су хотели затворени, да ли све тече по плану за отварање сезоне... Како тврде, сви извештаји за сада су позитивни и људи регуларно путују у те земље.
„Морали смо да откажемо сва путовања за северну Италију која су била планирана крајем фебруара и током марта, јер је то подручје угрожено због коронавируса. Путници су то разумели и нисмо имали примедбе. То је био предлог Министарства и ЈУТА, који смо испоштовали. Док се ситуација у том делу Италије не смири, путнике нећемо слати“, каже Андреј Тодоровић из туристичке агенције „Контики“.
Он додаје да су сами путници отказивали путовања за Италију и мењали дестинацију, као и да су из превентивних разлога отказане и неке туристичке групе за Рим, иако тај град није толико угрожен. Ипак путовања за Сицилију и Сардинију одвијају се регуларно.
Из „Аргус турса“ сазнали смо да су неки туристи отказивали градске туре од неколико дана у Италији и да су уместо тога одлучивали да посете градове у Аустрији и Чешкој.
Политички окршаји не коче туризам
Како из „Контикија“ тврде, актуелна ситуација са коронавирусом и напете атмосфере у Турској, Црној Гори и Грчкој, за сада нису значајно утицали на одабир одредишта путника.
Из те агенције наводе и да нема промена у заказивању аранжмана за Црну Гору, али додају да је за ту дестинацију број путника сваке године све мањи. То није повезано са тренутном политичком ситуацијом, већ с тим што људи на тај пут углавном иду у сопственој режији.
Они међу актуелна одредишта сврставају и Шпанију, Кубу, Америку и друге далеке земље, али наглашавају да је потражња за Азијом, поготово Кином, опала – последњи њихов путник вратио се из те земље средином децембра прошле године.