„ЕУ још није свесна огромног бремена и напора, са којима се суочава наша земља када је реч о миграцијама. Оптужба да земља са највећим бројем избеглица у свету користи проблем миграција у политичке сврхе је нови доказ лицемерног приступа, коме смо били изложени дуги низ година“, наглашава се у саопштењу Министарства.
Како се наводи, ЕУ противречи сопственим принципима и вредностима, подржавајући Грчку, која крши међународно право и људска права тиме што спречава избеглице да пређе њене границе упркос Женевској конвенцији из 1951. године и закону ЕУ.
„Уместо апела на рачун Турске, ЕУ треба да испуни своја обећања из споразума о миграцијама са Турском од 18. марта 2016. године“, истиче се.
Министри спољних послова држава-чланица ЕУ су након ванредног састанка Савета за спољна питања у Загребу апеловали на Турску да у поптуности поштује своје обавезе у оквиру миграционог споразума са ЕУ из 2016. године и истакли су да је недопустиво да се мигранти користе као инструмент политичког притиска.
Турска је након заоштравања ситуације у сиријском Идлибу саопштила да више не може да задржава талас избеглица и отворила своје границе са ЕУ, куда је затим кренуло више хиљада миграната. За три дана Грчка је забележила око 20.000 покушаја преласка границе, где се налази на стотине полицајаца и војника.