Председник је додао да сада није таква ситуација, али смо ипак од стручњака пожелели да сазнамо како изгледа затварање граница, и шта ми можемо да урадимо да би смо спречили да Србија постане „паркинг“ за оне које наше суседне државе не желе да приме.
Бивши високи функционер југословенске тајне полиције Божидар Спасић сматра да би требало послати око 1.000 полицајаца на границе са Бугарском и Северном Македонијом, који би се распоредили по пунктовима у размацима од 200 метара и оцењује да би тај број људи могао да одбије око 10.000 миграната, ако до кризе дође.
Херметичко затварање границе је могуће
То размишљање оправдава тврдњом да главни проблем представљају мигранти који се крећу тзв. „зеленим линијама“, односно стазама, шумским путевима, речним токовима и другим подручијима где нема полиције, па би у случају затварања границе први потез државе требало да буде слање додатног људства граничне полиције са оперативном техником на та места.
„Када држава донесе одлуку да блокира граничне прелазе, односно, херметички затвори границу, тада се „зелене линије“ између Србије и Бугарске и Србије и Северне Македоније употпуности покривају техником – дроновима, термо-камерама, двогледима, али, пре свега, припадницима граничне полиције који представљају живу силу за одвраћање лица са наше границе“, објашњава Спасић.
Како каже, у том случају циљ би био преусмеравање избеглица на земље које им дозвољавају пролаз.
Ако би граница била затворена у скорије време, саговорник Спутњика истиче да би то било предност, јер још увек нема бујне вегетације што знатно олакшава осматрање граничних прилаза и уочавање илегалних имиграција.
Могућ ангажман војске
Према Спасићевим речима, други потез држава повлачи ако ситуација ескалира, односно, ако се број избеглица се знатно повећа. Тада се на „зелене линије“ поставља и војска, чије присуство, по нашем саговорнику, јаче утиче на мигранте.
Он каже и да су поједине европске земље претиле да ће војска на њиховим границама по потреби пуцати на избеглице, али сумња да ће наша војска имати таква наређења. Она ће, као и гранична полиција, физички спречавати улазак у земљу.
Спасић додаје да не треба занемарити могућност да западне земље пошаљу неколико стручњака са напредном техничком опремом као испомоћ и истиче да ће та техника, након завршетка сарадње, вероватно остати у нашој земљи.
Обични путници без проблема на граници
Професор на Факултету безбедности Зоран Драгишић слаже се да ће велики број миграната покушати да уђе у Србију илегално, али напомиње да имамо и кадровске и техничке могућности да спречимо продирање.
Наши саговорници сагласни су да обични путници неће имати проблема да уђу у Србију уз помоћ пасоша.
Када се граница затвара
По Спасићу, државни врх може да одлучи да затвори границу онда када безбедносне службе процене да је извесно да ће већа група избеглица стићи до наше границе, што би у овом случају било ако мигранти продру у Бугарску или Северну Македонију.
Драгишић тврди да наше безбедносне службе прате ситуацију с избеглицама на Турско-Грчкој и Турско-Бугарској граници и уверен је да ће реаговати благовремено и адекватно уколико дође до мигрантске кризе, али наглашава да процена погодног тренутка за затварање границе зависи искључиво од државног врха.