Генерал је пред америчким Сенатом позвао све сенаторе да озбиљно схвате „поларну“ претњу Пекинга и Москве, јер, како је рекао, Арктик више не може да представља „бедем“ Америке због размештања руске војске у том региону.
„Пред Америком стоје стварне и озбиљне претње. Арктик више није 'бедем', а наши океани нису 'ровови'. Они сада представљају 'бојна поља' одакле прете најновији типови ненуклеарног оружја“, цитирао је речи генерала „Вашингтон тајмс“.
Амбиције Кине и Русије
Према речима О'Шонесија, Кина и Русија покушавају да олакшају приступ Арктику, с тим што Москва то жели да оствари са војног аспекта, а Кина са економског.
„Активности обе земље су већ подстакле друге „арктичке силе“ укључујући САД, Канаду, Норвешку, Данску, Шведску и Финску да ојачају сарадњу у одбрамбеном плану“, рекао је генерал.
Лист је подсетио да Русија има 38 ледоломаца, од којих је 10 у стању да разбије лед дебљине до 1,8 метара. Поред тога, Москва је у септембру је на обалама Беринговог мореуза распоредила обалске ракетне системе „Бастион“.
Аутор чланка је навео да Кина, с друге стране, планира изградњу неколико нових ледоломаца, а такође и тешког нуклеарног ледоломца.
„Размештањем система са крстарећим ракетама и јачањем војног присуства у региону, Русија нам није оставила избор – принуђени смо да ојачамо одбрамбену способност наше територије“, прекоментарисао је генерал.
Пентагон реагује на претње
Високи званичници америчког Министарства одбране и генерали оружаних снага САД у уторак су обавестили Конгрес да ће Пентагону бити потребни додатни ледоломци и стратешке луке како би „спречили Русију и Кину да преузму контролу над новим трговинским путевима на Арктику“, саопштио је лист.
Према навођењу „Вашингтон тајмса“, Пентагон брзо реагује на претњу Русије и Кине: Конгрес је недавно издвојио буџет за изградњу шест нових ледоломаца како би ојачао америчку флоту.
Америка тренутно има само један средњи и тешки ледоломац, при чему је тешки изграђен 70-их година прошлог века, саопштио је лист.
Амерички сенатор Ден Саливан истакао је да амерички Конгрес, Стејт департмент и медији све више схватају изазове са којима се Вашингтон суочава на Арктику.
„Без сумње смо ушли у ривалство“, додао је Саливан, коментаришући изјаве о расту „конкуренције између великих сила“ у региону.
Он је истакао да је, ипак, ризик од потенцијалног рата на Арктику и даље мали.