Министарство прецизира да ће ови ресурси у песимистичком сценарију бити довољни за шест до десет година.
На дан 1. марта обим средстава и новца Фонда на рачуну за обрачун додатних прихода од нафте и гаса премашио је 10,1 билион рубаља, што је 9,2 одсто БДП-а. При томе, у случају смањења ликвидних средстава Фонда испод пет одсто БДП-а, годишња употреба ресурса фонда не може прелазити један одсто БДП-а.
Цене нафте пале су након што учесници ОПЕК+ 6. марта нису успели да се договоре о његовом продужетку за смањење производње нафте. Мајски фјучерс нафте „Брент” смањен је за 28,69 одсто, на 32,28 долара по барелу, док је априлски фјучерс нафте „ВТИ” пао за 31,25 одсто, на 28,33 долара. Ово је проузроковало пад курса рубље. Вредност долара је према подацима од понедељка ујутру 74 рубље, а евра 85 рубаља.
Раскид уговора ОПЕК+
Споразум ОПЕК-а и земаља изван организације (ОПЕК+) о смањењу производње нафте на снази је од почетка 2017. године. Споразум се више пута продуживао, а услови се мењали. До краја 2019. године споразум је предвиђао смањење производње за 1,2 милиона барела дневно у односу на ниво из октобра 2018. године, а за текући квартал савез је смањио производњу нафте за 1,7 милиона барела.
Министар енергетике Русије Александар Новак најавио је у петак да од 1. априла истичу обавезе за смањење производње нафте земаља-чланица споразума ОПЕК+. Москва није пристала на предлог картела за даље смањивање производње због ширења нове врсте коронавируса. Министар је упозорио да би тржиште могло емоционално да одреагује на извештаје о раскиду уговора.
Прочитајте још: