Дан пошто су се две стране договориле да преиспитају споразум из 2016. године чији је циљ да заустави прилив миграната у Европу, турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу рекао је да ЕУ мора да предузме „искрене кораке“ да помогне Турској, укључујући проналажење начина за повратак сиријских избеглица у домовину.
„Ми смо спремни за конструктивно проучавање споразума. Очекујемо искреност од ЕУ. Ера обмањивања Турске је завршена", рекао је Чавушоглу за Анадолију, преноси Б92.
Чавушоглу је казао да ће две стране радити на „ажурирању“ споразума из 2016. у складу с најновијим догађајима, укључујући ситуацију у сиријској провинцији Идлиб, одакле су због офанзиве снага владе Сирије хиљаде људи избегле ка граници с Турском.
Он је навео да суштина споразума из 2016. није да „ЕУ даје новац Турској да задржи избеглице“.
„Он обухвата неколико питања, од путовања без виза до обезбђивања добровољног повратка избеглица“, рекао је шеф турске дипломатије.
Чавушоглу је додао да ће две стране покушати да направе „мапу пута“ пре самита ЕУ 26. марта.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган јуче се у Бриселу састао с највишим званичницима ЕУ, пошто су хиљаде миграната дошле на границу Турске и Грчке после одлуке владе у Анкари да отвори границе за мигранте који желе да пређу у Европу.
Грчка је на границу послала припаднике безбедносних снага како би спречила улазак миграната, што је довело до сукоба избеглица и полиције.
Ердоган захтева да Европа преузме већу бригу за сиријске избеглице на турској територији, којих према проценама има више од 3,5 милиона.
После синоћног састанка у Бриселу, председник Европског савета Шарл Мишел рекао је да ће тимови предвођени Чавушоглуом и шефом европске дипломатије Жозепом Борелом радити „наредних дана да разјасне примену споразума Турске и ЕУ“.
Анкара оптужује ЕУ да не испуњава обавезе из споразума из 2016. године, укључујући неплаћање новца обећаног Турској за заустављање прилива миграната у Европу.
Ердоган је новинарима рекао да су лидери ЕУ током разговора у Бриселу признали да је Турска испунила обавезе према споразуму из 2016. године, а да је Унија „споро напредовала“ у испуњавању обавеза.
Према том споразуму, ЕУ је понудила Турској до шест милијарди евра помоћи за сиријске избеглице на турској територији, чланство у ЕУ и друге подстицаје како би Анкара зауставила мигранте који су кренули ка Европи.
Пошто је споразум ступио на снагу, број миграната који из Турске стижу у Грчку знатно је опао.