Пад потражње за нафтом услед епидемије коронавируса, додатно појачан прекидом споразума о смањењу производње ОПЕК плус, срушио је америчко и светско тржиште.
Тренутна превирања на тржишту сигурно ће снажно погодити нафтну индустрију, али ће тај утицај дугорочно бити још већи, сматра извршни директор и главни глобални стратег у компанији "Euro Pacific Capital" Петер Шиф.
„Велик број јако задужених енергетских компанија очигледно ће банкротирати, па ће, на крају, оне које преживе бити у стању да зараде још више када цена нафте поновно скочи“, рекао је Шиф.
Додао је да ће нафтне компаније са великим капиталом преживети кризу и на крају од ње имати користи, када цене поново почну да расту.
Америчка индустрија шкриљаца ће се срушити
Америчка индустрија нафтних шкриљаца вероватно ће бити погођена највише, имајући у виду изузетно високе трошкове производње и одржавања.
„Заиста, 50-60 долара за барел је минимум да би многи преживели. Нисмо то имали ни пре, а сада смо у ниским 30-има, тако да ће ово изазвати велику девастацију“, рекао је Шиф.
Пад цена нафте може у кратком року појефтинити гориво на пумпи, али потрошачи не би требало да буду превише узбуђени због тога, јер ће надолазећа економска рецесија тај ефекат брзо негирати, упозорио је.
![Пуцање доларског мехура повећаће вредност нафте Пуцање доларског мехура повећаће вредност нафте - Sputnik Србија](https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110577/57/1105775715_0:0:4928:3280_600x0_80_0_0_c989581f0bf5b16798c6fde2f8b0d25b.jpg)
„Људи ће имати користи од јефтиније цене гаса, али не треба да се навикавају јер то неће потрајати", рекао је он.
Доларски мехур ће пући
У ширем смислу, падајуће цене нафте су „део дефлационог процеса“ који утиче на вредност америчких долара, сматра Шиф. Огромне количине дуга су се гомилале у свим секторима америчке економије.
„Прави проблем у америчкој економији је укупан дуг. Имамо толико дуга, не само у нафтним компанијама, већ у свим врстама компанија“, рекао је Шиф.
За разлику од финансијске кризе 2008. године, САД вероватно неће моћи поново да „надува“ долар, а да не пукне.
„У 2008. години долар је поскупео јер су га сви куповали. Овог пута га сви продају “, рекао је Шиф и напоменуо да ће цене расти укључујући и цене нафте када долар почне да се руши.