Према његовом мишљењу, Москва и Ријад „нападају“ америчке произвођаче, преплављујући тржиште нафте.
„Они искоришћавају пандемију коронавируса да се фокусирају на ту индустрију и да је опустоше“, тврди Хам истакавши да ће САД спровести истрагу, да би то спречиле.
„Да ли их можемо зауставити? Наравно да можемо“, закључио је он.
Раскид уговора ОПЕК плус
Споразум ОПЕК-а и земаља изван те организације (ОПЕК плус) о смањењу производње нафте на снази је од почетка 2017. године. Споразум се више пута продуживао, а услови се мењали. До краја 2019. године споразум је предвиђао смањење производње за 1,2 милиона барела дневно у односу на ниво из октобра 2018. године, а за текући квартал савез је смањио производњу нафте за 1,7 милиона барела.
Александар Новак најавио је у петак да од 1. априла истичу обавезе за смањење производње нафте земаља-чланица споразума ОПЕК плус. Москва није пристала на предлог картела за даље смањивање производње због ширења коронавируса. Министар је упозорио да би тржиште могло емоционално да одреагује на извештаје о раскиду уговора.
Чланице ОПЕК плус нису успеле да се у петак 06. марта договоре ни о промени параметара споразума о смањењу производње нафте, а ни о продужетку споразума. Због тога се од 1. априла обавезе о ограничавању производње нафте укидају. Ова дешавања су проузроковала пад цена нафте, који је у понедељак износио 30 одсто.