„То је најцрњи, најкатастофичнији сценарио. Теоретски је то могуће, али је исто тако могуће да сада са доласком топлог времена болест нестане или оде на јужну хемисферу, па се евентуално врати на јесен. Дакле, то су екстреми и једно и друго, али има основа да се верује да ће сада полако, како постаје топлије, болести бити све мање“, каже Радовановић за Спутњик.
У Немачкој је од појаве вируса крајем јануара до сада заражено нешто мање од 1300 људи, а забележена су само три смртна случаја. На основу ових података Радовановић оцењује да се ова болест у Немачкој може окарактерисати сезонском и ту највећу улогу придаје томе што се у овој земљи тестирања раде много шире него у остатку света.
„У Немачкој је забележена најнижа смртност у свету. То је због тога што су 'хватали' и оне који имају најблажу клиничку слику и једва да имају неке знаке и симптоме, тако да је по њиховим искуствима то знатно блажа болест. То смо и очекивали зато што се у остатку света тестирају само они који су озбиљно болесни, а они који имају слику сличну назебу ни сами не долазе доктору и на тај начин промичу. А код Немаца изгледа да је то све савесније рађено, укључивани су и ти најблажи облици и онда је код њих смртност један на хиљаду, па је коронавирус код њих блажа болест“, објашњава епидемиолог.
Немци су кућном изолацијом спречавали ширење болести и пратили читаву ситуацију знатно савесније. Радовановић је указао да се у овој земљи ишло доста далеко у праћењу свих особа и контаката које су заражени коронавирусом имали 14 дана уназад, тако да су на тај начин открили већи број заражених.