Према његовим речима, време и место још нису договорени.
„Председник Трамп је поздравио идеју председника Путина да се сазове самит 'петорке' и предложио је да се састанак одржи на територији САД на маргинама седнице Генералне скупштине УН у Њујорку. Преостало је да се стране договоре о дневном реду састанка, то је веома важно питање“, рекао је Саливан за „Комерсант“.
Амбасадор је истакао да је, према његовом мишљењу, и „према мишљењу многих са којима је разговарао у Вашингтону, формат 'петорке' нуклеарних држава погодан и за разговор о контроли наоружања“.
„Ту тему је покренуо председник Путин, када сам му 5. фебруара предао акредитиве. Припала ми је част да разговарам с њим тог дана, и он је сам споменуо контролу наоружања као једну од тема на самиту. Није рекао да би то била главна тема, али је навео као једну од могућности. То је било пре него што је председник Трамп пристао да учествује у самиту“, истакао је он.
Говорећи на Петом светском форуму сећања на Холокауст, председник Русије предложио је да се одржи састанак шефова држава сталних чланица Савета безбедности УН — Русије, Кине, Сједињених Америчких Држава, Француске и Велике Британије — и изјавио да Русија намерава да „без одлагања упути одговарајуће писмо лидерима ’петорке‘“.
Раније су пет сталних чланица Савета безбедности УН – Русија, Кина, САД, Француска и Велика Британија потврдиле приврженост одредбама Споразума о неширењу нуклеарног наоружања и преговорима у области нуклеарног разоружавања у циљу једнаке безбедности за све, пише у заједничком саопштењу министара иностраних послова тих земаља.
Саливан је рекао и да је задовољан тиме како је примљен у Русији и да је одлучан да учини све што може како би се унапредили односи Москве и Вашингтона.
„У овом тренутку ти односи су, како признају и у Вашингтону и у Москви, на једној од најнижих тачака од окончања Хладног рата“, рекао је Саливан.
Говорећи позитивно о томе како га примају у Москви, он каже да у томе види знак озбиљности намере руских власти да се унапреде односи две земље.
Иако имамо значајна неслагања по неким темама, као што је Украјина, контрола над наоружањем и друга, не можемо себи да дозволимо да „притиснемо паузу“ и да се не бавимо билатералним односима, истиче Саливан.
„И то је један од мојих најважнијих задатака – да допринесем томе да канали комуникације буду и даље отворени.. задатак ми није лак али задовољан сам што сам овде“, рекао је амбасадор.