„Јуче су ме неки медији цитирали тако да ће тренутне опсежне мере контроле (ширења вируса) трајати до две године. То је, наравно, погрешна интерпретација. Оно што сам хтео да кажем је да се пандемије увек развијају у таласима, а ова пандемија такође може трајати две године, док основни део популације не прође кроз КОВИД-19, не добије имунитет и инфекција буде заустављена“, прецизирао је Вилер.
На питање када би се могла појавити вакцина против КОВИД-19, Вилер је одговорио да рачуна на почетак 2021. године, али да се нада ранијем датуму.
Директор Института такође је нагласио да се мере које се сада предузимају у Немачкој „не могу дугорочно одржати и представљају екстремни случај“. Убудуће ће се мере за сузбијање ширења вируса кориговати у зависности од развоја ситуације.
Институт „Роберт Кох“ улази у састав Министарства здравља Немачке и бави се праћењем епидемиолошке ситуације у земљи. Вилер је у уторак изјавио да би пандемија коронавируса КОВИД-19 могла да траје до две године и да ће се развијати у таласима. На конференцији за новинаре у среду, Вилер је рекао објаснио своју јучерашњу изјаву, јер ју је неколико медија погрешно протумачило.
Пандемија коронавируса КОВИД-19
Кинеске власти су 31. децембра обавестиле Светску здравствену организацију о епидемији непознате упале плућа у граду Вухан у централном делу земље. Кинески стручњаци утврдили су 7. јануара узрочника болести — то је коронавирус 2019-нЦоВ (2019-nCoV), који је касније добио званичан назив КОВИД-19.
Светска здравствена организација 11. марта прогласила је епидемију новог коронавируса за пандемију. Први случајеви заразе овим коронавирусом забележени су крајем 2019. у Кини. Према најновијим подацима у више од 150 земаља света заражено је више од 203 хиљаде људи, већина се опоравила, а више од осам хиљада је умрло.
Пратите на Спутњику најновије информације о пандемији коронавируса КОВИД-19.
Прочитајте још: