Међутим, затим је, према подацима од 10.08 (8.08 по средњоевропском времену), америчка национална валута пала на 76,26 рубаља, а евро достигао 84,7 рубаља.
Руска берза отворена је у минусу: индекс Московске берзе опао је за 1,9 одсто, а РТС – за 4,2 одсто, спустивши се испод 900 поена први пут од августа 2016. године. Цена северноморске нафте „Брент“ јутрос пада за 1,4 одсто – на 28,32 долара за барел.
Ситуација на нафтном тржишту
Котације нафте и девизни курс срушили су се након вести да чланице Организације земаља извозница нафте нису успеле да продуже споразум о смањењу производње. Тако је сирова нафта „Брент“ почетком прошле недеље достигла минимум из јануара 2016, а типа ВТИ – минимум из фебруара исте године. Још један фактор који утиче на националну и светску економију остаје пандемија коронавируса.
Министар енергетике Русије Александар Новак изјавио је 10. марта да врата ОПЕК+ нису затворена и да су редовни састанци планирани у мају-јуну, а није искључио ни могућност нових споразума. Према саопштењу Кремља, није искључено да ће Русија и Саудијска Арабија успети да се договоре о производњи нафте.
С друге стране, директор „Сауди Арамко” Амин Насер потврдио је да ће у априлу ова саудијска компанија драстично повећати испоруку нафте. Према његовим речима, укључујући испоруке у земљи, обим испоруке ће износити 12,3 милиона барела нафте дневно.