„Што се тиче здравствених радника они ће бити сасвим сигурно заражени имамо чак и појединачно да јесу, али су одмах изоловани и њихови контаки су утврђени и такође издвојени“, рекао је Кон.
Како је навео, немогуће избећи да се медицинско особље зарази.
Он је стога истакао да уколико здравствени радници имају било какве симптоме не би смели да раде.
„Ако почну и благе респираторне инфекције не сме да се ради. Чак иако се осећа добро не сме да ради, не само због себе него и других. То се тешко разуме јер су здравствени радници научили да раде и када им није добро, а сада је ситуација када се то не сме“, рекао је Кон.
Он је казао да не могу сви лекари бити тестирани, али да се сви са симптомима морају повући са радног места.
Кон је навео да медицинари који су у контакту са зараженим пацијентима морају да имају комплетну опрему ― маске, одела, рукавице и наочаре ― како би били заштићени.
Нећемо тестирати све
Упитан зашто се не тестирају сви већ само одређени Кон је казао да су у почетку тестирани само они који су долазили из заражених подручја, а да се сада тестирају они који имају тешку акутну инфекцију.
„Не тестирамо оне са лаким и благим случајевима. Циљ нам је да спасавамо животе. Донели смо рационалну одлуку“, рекао је Кон и додао да не би било довољно тестова ако би тестирали све који то желе.
Он је казао да и они који немају симптоме обољења могу да преносе вирус, али је у тим слулчајевим пренос много мањи.
Нема још званичног лека ни вакцине
Он је казао да лека ни вакцине још нема и упозорио да самостално узимање лекова је попут самостално узимања антибиотика те да постоји могућност од резистенције што нам у овом тренутку није потребно.
„Оно што ја знам је да су у експерименталној фази одређени виростатици и вироциди који се у оваквим ситуацијама уз пристанак пацијената еветуално и дају, али то ми немамо, али имамо све остало што се даје у свету“, рекао је Кон.
Он је казао да вакцине још нема да се улази у другу фазу клиничког испитивања, али да је то још далеко од допуштене примене.
Размишљамо о томе како омогућити бар мало изласка старијима
Поводом мере да старији од 65 година у урбаним срединама не смеју да излазе, а у руралним старији од 70 година, Кон је рекао да се јако лоше осећа због те мера, али да сви морају да разумеју да је она изречена како би становништво било сачувано.
Он је казао и да има у стручном штабу и оних који размишљају шта би могла бити алтернатива и како би можда ипак могли да омогуће контролисане изласке напоље.
„Има нас доста који већ размишљамо шта би била алтернатива, шта можемо да препоручимо да могу да излазе мало, али контролисано“, рекао је Кон.
Прочитајте још: