У прегледу организације која обједињује највеће западне банке говори се о смањењу раста свестке економије у 2020. години до 0,4 одсто.
Пре две недеље ИИФ је већ снизио своју прогнозу раста светске еконосмије у овој години са 2,6 одсто на 1,6 одсто, пре свега због шока, повезаног са коронавирусом у Кини и мера које су уследиле у борби против његовог ширења, наводи се у документу.
„Од тада се десило потпуно, изненадно заустављање на глобалним тржиштима капитала које је изазвано растом шока од Ковид-19, падом цена нафте и све већим стресом на кредитним тржиштима“, објаснио је главни еконосмиста ИИФ Робин Брукс.
У извештају се наводи и да се прогнозе мењају „скоро сваког дана“ пошто је несигурност врло висока.
Пад цена нафте је почео још у јануару када је због коронавируса смањена потражња за горивом. Раскид споразума ОПЕК+ изазвао је пад цена након 6. марта. Касније су Русија и Саудијака Арабија објавиле да повећавају производњу и да ће дати попуст купцима. Ирак, Кувајт и Уједињени Арапски Емирати су такође смањили цену своје понуде.
Према подацима ММФ, на САД је у 2029. години отпадало 15,1 одсто светског БДП, на Јапан, 4 одсто, а на еврозону око 11 одсто. Овим се може гворити о почетку рецесије у земљама које чине скоро трећину светске економије.