Аутор чланка на почетку подсећа да САД предузимају мере те врсте да би заштитиле производњу нафте и гаса, а „не због тога што је друга страна прекршила неки споразум или нарушила људска права“.
Међутим, због „непоштене игре у трговини“ партнери САД би требало мање да верују Траму, а Светска трговинска организација такође би могла да иступи против Вашингтона, пише лист.
Аутор чланка подсећа да су САД већ наметале санкције нафтној индустрији Ирана и Венецуеле, као и појединачним предузећима руске нафтне индустрије. Међутим, те санкције утичу и на компаније и државе које желе да сарађују са онима који се налазе на америчкој „црној листи“. На тај начин САД ризикују да окрену против себе и друге земље и стране пословне кругове, који би у потпуности могли да игноришу санкције САД.
„У неком моменту потрошачу ће затребати нафта, а ако га САД лише дела испорука, престаће да узима Америку за озбиљно“, оцењује он.
Лист истовремено подсећа на то да је саудијски нафтни гигант „Сауди арамко“ власник највећег произвођача нафте у САД – компаније „Мотива“. Стога, уколико Вашингтон забрани Саудијској Арабији да испоручује нафту у САД, Ријад може у потпуности затворити америчку компанију, што ће довести до смањења испорука нафте. То би проузроковало пораст цена бензина, што би, како пише „Форбс“ – нанело штету Трампу.
Аутор чланка такође подсећа да је међу америчким владајућим круговима изложена идеја да се уведе ембарго на испоруку нафте из земаља-чланица ОПЕК-а.
Према мишљењу аутора, то био био неразуман потез Америке. Нафтно тржиште се стално мења, а САД не могу себи приуштити доношење несмотрених одлука. „Форбс“ као пример наводи потез америчке владе у циљу снижавања цена бензина и слабљења зависности земље од увоза нафте.
„Пре десет година нико није могао замислити да ће САД производити нафту у рекордним количинама. Сходно томе, не може се предвидети ситуација ни у 2030. години“, закључује аутор листа.
Раније су медији пренели да Америка разматра увођење антируских санкција ради „стабилизације тржишта нафте“.
Подсетимо, цена нафте је пала након вести да чланице Организације земаља извозница нафте (ОПЕК+) нису успеле да продуже споразум о смањењу производње. Још један фактор који утиче на националну и светску економију остаје пандемија коронавируса.