О некима од њих, „Куги“ Албера Камија, „Беснилу“ Борислава Пекића и роману „Љубав у доба колере“ Габријела Гарсије Маркеса, које говоре о болести као метафори, у „Орбити културе“ разговарамо са Александром Шурбатовићем, писцем, главним и одговорним уредником у издавачкој кући „Дерета“.
Култура у Србији и у свету почиње да живи своје добре виртуелне дане. У немогућности окупљања, љубитељи добре књиге, позоришне представе, филма, изложбе ипак неће бити ускраћени за садржаје из културе. Један део данашње емисије посветићемо управо акцијама појединаца али и целих тимова који су осмислили културне садржаје, захваљјујући интернету. Такође, наши саговорници су и угледни писци и критичари, попут Љубице Арсић, Јасминке Петровић, Владиславе Гордић Петковић, Милана Ружића који имају своје предлоге и идеје захваљујући којима и скучени простор једне собе може постати свет.
Са нама је и песникиња Дејана Николић, ауторка збирке „Календар“ која говори о лековитости поезије и вечној снази стиха који може бити употребљен и у терапеутске сврхе.
Колико знамо о расту становништва на планети, образовању, пандемијама, климатским променама и многим другим темама које заокупљају пажњу медија, друштвених мрежа, политичара, стручњака и обичних људи – разговарамо са уредником у „Лагуни“ Срђаном Крстићем а поводом књиге „Фактологија“, ауторског тима Ханса Рослинга, Уле Рослинга и Ане Рослинг Ренлунд, који покушава да прикаже слику савременог света засновану на чињеницама.
Гост „Орбите културе“ је и историчар Бојан Димитријевић чију је књигу „Ранковић, други човек“ недавно објавила издавачка кућа „Вукотић медија“.