„Настављамо да развијамо линију савремених средстава и система за комуникацију. Правимо нове врсте антена и уређаја, који ће повећати квалитет и домет примопредајних сигнала. До сад стечено искуство користи се за развој нових бродских комуникациоих система, које ће моћи да користе бродови који плове на великим удаљеностима на морима и оканима“, рекао је извршни директор руске државне корпорације „Ростех“ Олег Јевтушенко.
Према његовим речима, најновије антене су предвиђене за пренос сигнала помоћу јоносфере – радијација која се емитује у зенит одбија се од горњег слоја атмосфере под малим угловима и покрива подручје у радијусу до 800 километара.
Апаратура се може користити и за радио-комуникацију, заштићену од ометања, а антене за пријем и одашиљање такође повећавају квалитет бродске комуникације на рачун смањеног утицаја електричих својстава земље, морских таласа и терена.
Према речима војног експерта Јурија Кнутова, антене ће углавном бити примењивае у руској Ратној морнарици. Њима ће бити опремљене модернизоване нуклеарне крстарице и фрегате пројекта 22350. Поред тога, најновије антене вероватно ће се користити у копненим центрима и чвориштима везе, истиче стручњак.
„Наши инжењери су открили како да искористе способност јоосфере да одбија радио-сигнале. То је веома значајно достигнуће за обезбеђивање комуникације руске војне морнарице. Захваљујући томе, наши бродови и обалске станице неће морати да користе сателитску комуникацију, која има недостатке“, објашњава Кнутов.
Радио-станице шесте генерације
Комуникациони систем руске морнарице предвиђен је за брзу, поуздану и тајну размену информација. Њени елементи су обалски, бродски и свемирски системи.
У документима руског Министарства одбране наводи се да кључну улогу у осигуравању управљања јединицама на ратној позорници и даље играју средства радио-комуникације, иако се у Русији развија јединствен сателистски комуникациони систем треће фазе.
„Реч је првенствено о радио-станицама шесте генерације, које омогућавају да се изгради мрежа когнитивне радио-везе са повећаном способношћу пропуштања, између осталог, и у условима организованих и ненамерних сметњи. Овакви уређаји омогућавају да успостави комуникација „сваког са сваким“ у аутоматизованом режиму при свим облицима и методама ратних дејстава“, наводи се у документима Министарства.
Пренос великих количина информација
Руска државна корпорација „Роселектроника“ у марту 2019. годие завршила је тестирање нове модификације комуикационог система за бродске и обалске аутоматизоване системе управљања. Реч је о новој четвороканалој верзији система за пренос података Р-098-6К.
„Обезбеђена је могућност предаје великих количина информација путем радио-комуикационих канала мале брзине“, објашњава произвођач.
Да би се потврдила ефикасност новог комуикационог система, Црноморска флота је извела војно-технички експеримент. Ижењери су успели да постигу значајно побољшање тактичких и техничких карактеристика система у смислу обезбеђивања поузданости и безбедности аутоматизоване размене поверљивих информација путем ваздушних и копнених радио-мрежа за предају података.
Прочитајте још: