„Кућни љубимци се могу заразити коронавирусом, али не свим његовим врстама. Ако говоримо конкретно о вирусу Ковид-19, који је проузроковао пандемију, онда овај вирус није опасан за кућне љубимце. Међутим, постоје врсте овог вируса које погађају и кућне љубимце“, истиче професор.
Према његовим речима, „животињски“ коронавирус не представља опасност за човека. Међу људима углавном циркулише бета-коронавирус, док псећи и мачији вируси припадају алфа-подгрупи коронавируса.
Професор истиче да је ипак неопходно предузети превентивне мере. Важно је обратити пажњу на препоруке Светске ветеринарске асоцијације, која гласи да уколико човек има симптоме болести, неопходна је његова изолација, не само од људи, него и од животиња.
„Разлог тога је чињеница да је нови коронавирус недовољно истражен. За врсте вируса које су познате науци постоји вакцина. Због тога је веома битно да вакцинишете своје љубимце. Тим пре што су вакцине данас поливалентне, односно истовремено штите животиње од неколико могућих болести“, објашњава Јермаков.
Он напомиње да врста коронавируса која је опасна за псе, не представља опасност мачкама, и обрнуто.
У циљу превенције, професор такође препоручује да се искључе контакти љубимца и човека са дивљим животињама. Такође би из исхране требало избацити месо дивљачи. Научници сматрају да се вирус, који је данас у свету проглашен пандемијом, проширио „захваљујући“ кинеској традицији да у исхрани користе месо дивљих животиња, притом и термички необрађено.
Прочитајте још: