00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Представник Светске здравствене организације открива шта Србија мора да уради да би победила корону

CC0 / Pixabay / Коронавирус — илустрација
Коронавирус — илустрација - Sputnik Србија
Пратите нас
Пандемија ће трајати још неколико месеци, као и проналазак вакцине. Нове терапије неће бити делотворне за све пацијенте, а италијански сценарио може да се догоди било где. Да бисмо победили корону потребно је једно – да поштујемо јавне здравствене мере, каже нам представник Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша.

Он истиче за Спутњик да Србија тренутно стоји релативно добро у борби против коронавируса. Примећује да су примењене бројне мере за спречавање ширења вируса и да због тога број оболелих није велики, али и да расте, што је и очекивано.

© Sputnik / Предграг ВасиљевићУ наредне две недеље показаће се ефикасност мера заштите.
Представник Светске здравствене организације открива шта Србија мора да уради да би победила корону - Sputnik Србија
У наредне две недеље показаће се ефикасност мера заштите.

Поштовањем мера победићемо корону

Ипак, Ивануша изражава посебну забринутост за стање у наредне две недеље, јер се много људи вратило у Србију из земаља у којима вирус тренутно букти, и сматра да ће се у том периоду показати колико су уведене мере ефикасне.

Наш саговорник објашњава да изолација након повратка из жаришта коронавируса треба да се испоштује и истиче да здравствени систем Србије треба да настави борбу истим интензитетом, јер је даљи ток епидемије непредвидив.

„Набављају се додатне количине заштитних средстава и осталих материјала потребних да за лечење и ширење инфекције. Људи се информишу. Врло је битно да људи знају о каквој болести је реч и како се може спречити њено преношење. Ако људи знају о чему се ради, много им је лакше да испоштују мере које делују оштро, али  зато успоравају, а затим и спречавају ширење вируса“, изричит је саговорник Спутњика.

© AP Photo / Cheng MinЗдравствени систем треба да настави борбу истим интензитетом.
Представник Светске здравствене организације открива шта Србија мора да уради да би победила корону - Sputnik Србија
Здравствени систем треба да настави борбу истим интензитетом.

Мере зависе од културе дружења

Упитан да упореди мере у Србији са онима у другим земљама, Ивануша одговара да је то тешко изводљиво, јер се мере доносе на основу културе дружења, која се разликује од државе до државе.

Зато је битно да све земље угрожене короном донесу своје мере за ограничавање дружења, како би се ширење вируса успорило.
Ивануша напомиње да ће привремене мере евентуално бити укитнуте и да због тога ширење короне не сме бити само успорено, већ спречено, тако што ће болесни бити тестирани и лечени, а сви они с којима су били у контакту смештени у изолацију, док се не утврди здравствено стање.

На питање, да ли је због тога потребно да се у Србији уведу додатне мере заштите, саговорник Спутњика одговара да то зависи од развоја ситуације, који највише зависи од тога колико ћемо поштовати оне које су већ донете.

Италијански сценарио – могућ за све

Иако смо, статистички, тренутно далеко од италијанског сценарија, Ивануша истиче да та ситуација може да задеси било коју земљу, ако се не понесе одговорно према ситуацији.

CC0 / Pixabay / Италијански сценарио може да задеси било коју земљу.
Представник Светске здравствене организације открива шта Србија мора да уради да би победила корону - Sputnik Србија
Италијански сценарио може да задеси било коју земљу.

„Као прво, све земље морају да донесу мере које су потребне у одређеној фази епидемије. Као друго, људи морају да поштују мере у својим земљама. Ако се то не деси, онда ће свака земља имати италијански сенарио, јер се ради о новом вирусу, против ког нема имунитета. Људи ће обољевати, а хронични болесници  и старији људи ће умирати – беспотребно“, категоричан је Ивануша.

Нове терапије неће помоћи свима

Коментаришући скорашње наводе да се комбинација лека Хидроксихлорокина и антибиотика Азитромицина показала у потпуности делотворном против коронавируса, саговорник Спутњика потврђује да се та терапија користила за лечење неких пацијената, али истиче да то не значи да има директан ефекат против вируса.

„Теоретски, код појединих пацијената би могла да утиче на упалне процесе у плућима. Ипак, овде се не ради о етиолошком лечењу којим бисмо директно утицали на вирус и излечили болест, али постоји могућност да би та терапија, код неких пацијената, преокренула ситуацију на боље. Али, то је још експериментално лечење. Као прво, немамо коначну потврду да је то истина. Као друго, то је компликована терапија и свакако се мора узимати само уз надзор лекара и у специјализованим институцијама“, објашњава Ивануша.

Он упозорава људе да не пију лекове самостално, јер то може донети много већу штету него корист.

Вакцина неће стићи скоро

Говорећи о вакцини, Ивануша напомиње да њено развијање напредује брзо, али да је, без обзира на то, потребно још много времена да се стави у производњу.

© REUTERS / Bing GuanПроналажење вакцине трајаће најмање неколико месеци.
Представник Светске здравствене организације открива шта Србија мора да уради да би победила корону - Sputnik Србија
Проналажење вакцине трајаће најмање неколико месеци.

„Од добијања вакцине дели нас више месеци, можда година, а можда чак и више, јер ће бити потребне количине за цео свет. У овом моменту, далеко смо од почетка производње. Зато треба поштовати јавне здравствене мере јер се вакцина не може очекивати сутра или следеће недеље“, истиче Ивануша.

Пандемија ће трајати месецима

Ако коронавирус настави да се овим темпом шири светом, саговорник Спутњика сматра да ће пандемија потрајати више месеци.

„Видимо каква је ситуација у Европи. Ако се прошири на још неки континент, а вероватно хоће, не можемо да искључимо да ће епидемија трајати више месеци. Али, то не значи да ће све мере које су уведене, рецимо у Србији, трајати исто толико. Ако будемо поштовали мере, можемо да се надамо кинеском сценарију, у коме је пренос вируса заустављен, па су мере постепено укидане“, објашњава Ивануша.

По нашем саговорнику, у свету је ситуација релативно компликована. Жариште епидемије пребацило се из Азије у Европу, у Италију, где је 59.138 особа заражено, а 5.476 је преминуло. Шпанији прети сличан сценарио - оболело је 33.089 људи, а 2.182 особе су преминуле.

Наду улива то што је у Кини епидемија коронавируса стављена под контролу у року од три месеца. Тамо нема нових домаћих случајева, вирус се региструје само код оних који су се вратили из других земаља погођених вирусом. Позитиван тренд у сузбијању короне примећује се и у Јужној Кореји.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала