Психолог саветује становнике да се у кризној ситуацији информишу о пандемији Ковида-19 из званичних и поузданих извора, и да са својом околином деле проверене податке.
„Не упуштајте се у активне дискусије, спорове са другима, свађе на друштвеним мрежама и искључите масовно прослеђивање и репостовање вести из непроверених извора“, додаје он.
Поред тога, психолог саветује људе да раде на себи, да озбиљно схватају претње и ризике, повезане са коронавирусом, али да истовремено рационално оцењују могуће смртне исходе.
Још једна препорука стручњака односи се на бригу о другима. Наиме, треба помоћи деци да испоштују медицинске и друге препоруке, треба подржати блиске људе, помоћи старијима, који се налазе у зони ризика.
Психолог истиче да је веома важно да се у оваквој ситуацији изгради активан, позитиван, оптимистичан став према животу.
„У овој критичној ситуацији свака особа је дужна да заузме одговоран лични и грађански став – да прихвати нову, екстремну логику живота као сопствену реалност. Због тога човек мора с тим ускладити свој начин живота, активности, понашање и однос према себи и другима, придржавајући се нових захтева реалности“, рекао је стручњак.
Прецизирано је да „екстремни животни стил“ не подразумева капитулирање личности пред животом, али ни игнорисање нове ситуације, или захтева диктираних самоодржањем или очувањем туђег живота.
У последњих 24 часа у Русији је регистрован 71 случај инфекције коронавирусом. Укупан број пацијената са Ковид-19 у Русији достигао је 438 особа, од чега је 16 оздравило, а 52.000 се налази под надзором.
Читајте на сајту Спутњика најновије информације о пандемији коронавируса.