Кубанска „војска белих мантила“, позната по томе што већ деценијама одлази широм света на места погођена катастрофама у помоћ, отишла је у Италију на позив Ломбардије, региона најтеже погођеног коронавирусом, преноси Јутарњи лист.
Куба своје стручњаке шаље у друге земље, највише у оне сиромашне, у помоћ још од 1959, па су они тако били у првим борбеним редовима код епидемија колере на Хаитију, која је трајала девет година, све до 2019, или код епидемије једног од најтежих обољења, еболе, 2010. у Либерији.
Куба по први пут шаље овакву помоћ у Италију, једну од најбогатијих европских земаља, чиме потврђује домете своје „медицинске дипломатије“. До сада су експертски тимови са Кубе отишли у Венецуелу, Никарагву, Јамајку, Суринам и Гренаду како би помогли у борби против коронавируса.
„Сви се бојимо, али морамо да испунимо своју револуционарну дужност, зато страх стављамо по страни. Ко каже да се не боји, тај је суперхерој, али ми нисмо суперхероји, ми смо револуционарни лекари“, рекао је Леонардо Фернандез (68) стручњак за интензивну негу уочи одласка у Италију.
Додао је да ће ово бити његова осма међународна мисија, укључујући и ону у Либерији где се борио против еболе.
Кубанске лекаре позвао је Ђулио Галера, функционер покрајине Ломбардије, најтеже погођене коронавирусом у Италији.
Куба је уз економску помоћ бившег савезника Совјетског Савеза изградила један од најбољих здравствених система у земљама у развоју, иако су дугогодишње америчке санкције довеле до тога да стање у многим болницама није добро или да нема одређених лекова, наводи Јутарњи лист.
Ипак, Куба има један од највећих процената лекара по становнику у свету, чак и када се не рачунају лекари који су у мисијама у иностранству
Куба, иначе, појачава и мере у борби са коронавирусом код куће, јер је до сада потврђено 25 случајева у тој земљи.
Власти у Хавани најавиле су да ће од уторка затворити границе за странце, чиме ће бити знатно погођен туризам, један од главних покретача економије ове острвске земље.