Влада привремених институција у Приштини донела је нове мере како би спречила ширење вируса корона, којим је забрањено кретање грађана и приватних возила од 10 до 16 сати и од 20 до 6 следећег дана, преносе приштински медији.
Ова мера забране не односи се на медицинске потребе, производњу, снабдевање и продају основних производа (хране и лекова) и за активности у вези са управљањем пандемијом.
Кретање на улицама је дозвољено за само до две особе заједно, али и то на удаљености од два метра.
Забрањени су јавни и приватни скупови, осим када је то неопходно за обављање задатака за спречавање и борбу против пандемије и где је изводљиво растојање два метра.
У случају смрти, сахрани могу присуствовати само блиски чланови породице покојника и лица која обављају погребну услугу.
Међутим, на ове мере реаговао је председник привремених приштинских институција Хашим Тачи, који је на ванредној конференцији за новинаре рекао да је одлука владе привремених институција да ограничи слободу кретања грађанима због пандемије вируса корона грубо кршење устава и најавио да ће тражити од уставног суда да обустави и поништи ту одлуку. Он је навео да је одлука Куртијеве владе „опасна за грађане и безбедност“ и додао да се „слобода кретања може ограничити само кад се прогласи ванредно стање.“.
Он је додао да је влада привремених институција Косова одбијала да прогласи ванредно стање, јер је, како је навео, ситуација у вези са пандемијом вируса корона под контролом.
Тачи сматра и да грађани сада нису дужни да поштују нове мере владе приштинских привремених институција, јер нису у складу са уставом.
Ђурић: Не занимају нас дворске сплетке, бринемо о нашим грађанима
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је у интервјуу „Политици“ да би „уместо што се у Приштини баве хајком на фотеље требало макар мало да се позабаве вирусом корона, пре него што нам угрозе људске животе“.
„Неумесно је у оваквим временима изазова, којих нису поштеђени ни наши сународници на Косову и Метохији, трошити енергију на приштинске игре престола. Не занимају нас њихове дворске сплетке и марифетлуци“, рекао је Ђурић.
Он указује на то да, чак и да су таксе потпуно укинуте, то не би имали никаквог фактичког ефекта због обуставе протока људи и робе између КиМ и централне Србије.
Истиче да ће Србија наставити да одговорно брине о здрављу, безбедности и снабдевености својих грађана у јужној покрајини,
„Ниједан наш грађанин на КиМ неће бити ни гладан, ни жедан, нити лишен здравствене неге. Србија ће то умети да осигура. Није важно како“, рекао је Ђурић.
Иначе, привремене косовске институције суочавају се са кризом власти усред пандемије, будући да је Куртијев коалициони партнер ДСК покренуо иницијативу за смену владе.
Заражена 61 особа, без оболелих у српским срединама
На Косову и Метохији је укупан број заражених вирусом корона достигао 61, саопштено је из института за јавно здравље привремених институција у Приштини. Једна особа је до сада преминула. Ниједан случај није забележен на северу покрајине, ни у српским енклавама.