Тако бивши европски посланик Јаромир Штетина коментарише вест да је Русија послала Италији помоћ у борби против коронавируса
Штетина иронично додаје:
„Не искључујем могућност да ће и нама Кремљ опет предложити своју братску помоћ. Имају искуства у томе (реч је о увођењу трупа Варшавског пакта у Чехословачку 1968. године). Ми имамо политичаре који ће ову помоћ са задовољством прихватити, да би показали својим бирачима како ефикасно они бране нашу државу од подмуклог вируса. И опет ће Руси бити са нама.“
Руска војска помаже Италији, то је предивно
За разлику од Штетине, независни посланик парламента Јарослав Фолдина не види ништа лоше у руској хуманитарној помоћи.
„То је предивно – мислим на помоћ коју је Русија пружила Италији. Реакције све господе попут Штетине сматрам екстремизмом, који је једноставно „усађен“ у ове људе. Ово је екстремни концепт њихове политике и ставова, који апсолутно нема везе са реалношћу. Генерално, јавност врло позитивно оцењује ове кораке Русије, као и Кине. Сматрам да сличне изјаве у овом тренутку показују Штетину као непоузданог политичара. И сви ти људи који говоре у негативном смеру, иду у супротном правцу од друштва. Друштво данас покушава да нађе решења и солидарност. А када је тако значајна помоћ стигла у Италију из Русије, управо је то решење и показивање солидарности. Уверен сам да свако зло има своје добро, да ће негативне изјаве ових људи показати друштву њихово право лице.
Вратимо се на помоћ Русије Италији. Уверен сам да је ово предивно и конкретно показивање солидарности. Нехотице сам се насмејао када је Европски парламент изјавио да у земљама Европске уније све више и више има људи са депресијом која расте скоковито. И након тога Европски парламент је одлучио да ће 27. мај бити дан оптимизма (засад је то само предлог европских посланика). Ово је веома смешно! Конкретна решења они не предлажу и у том тренутку конкретна је једино помоћ Русије Италији и њеним грађанима".
Нема ту никакве политике
У Библији је написано: „По њиховим плодовима ћете их препознати. Бере ли се с трња грожђе или с бодљике смокве?“ „Grande Putin, grande Russia!” – написао ми је пријатељ из Италије на Фејсбуку. И не видим у томе никакву политику. Ово је само хумани, рационални, али ни у ком случају идеолошки приступ. Ако већ у томе тражимо политику, онда би то била рационална политика, а јавност воли рационалне ствари”, рекао је Фолдина за Sputnik Česká republika.
По мишљењу посланика, Чешка не би требало да одустаје од руске помоћи ако би се у земљи ситуаија са коронавирусом погоршала.
„Мислим да би био врхунац глупости ако бисмо ту помоћ одбили. Ја бих, наравно, био за то да је прихватимо“, рекао је Фолдина.