Између осталих, вирусолог Роберто Буриони је развејао мит да пандемија може почети да јењава на лето, кад почну температуре да расту. Стручњак наводи да су у борби против вируса ефикасне само рестриктивне мере које су већ увеле неке државе. Лекар је подсетио да се све респираторне болести мање преносе када дође лепо време, док се клице у ваздуху испаравају. Међутим, мало је врероватно да ће то утицати на ову ситуацију.
До сличног закључка су дошли и научници са Миланског универзитета Бикока, Римског универзитета III и Кјети-Пескара. Они су упоредили број оболелих Ковид-19 у Вухану, Ломбардији и Венету и нису открили никакву везу броја оболелих са климатским условима у тим регионима. Аутори чланка су нагласили да је мит о користи топлоте у борби против инфекције настао поређењем короне са САРС-ом, чија епидемија је почела крајем 2002. године и трајала до јула 2003. године. По мишљењу стручњака, та епидемија се не може поредити са садашњом ситуацијом.
Пандемија Ковид-19, чији први случајеви су били забележени у Кини крајем прошле године, проширила се у 170 држава. Према подацима Светске трговиснке организације, заражено је око 370.000 људи, од чега је 16.000 умрло.