Тешко да је неко могао да предвиди да ће нам једина могућност да посетимо неку од културних институција, бити ни мање ни више, него интернет. Одлазак у музеј, позориште или галерију је искуство које није једноставно надоместити. Међутим, путем дигиталних технологија, свакако се може стећи утисак и научити нешто ново и током виртуелне посете.
С обзиром на ванредно стање, значај дигитализоване грађе српског културног наслеђа нарочито данас долази до изражаја. Технологија нам је омогућила да можемо само у пар кликова да будемо у Народном музеју - (https://my.matterport.com/show/), Виминацијуму - (https://viminacium.futuring.rs/sr) или на пример у музеју Топлице (http://vrtoplica.mi.sanu.ac.rs/) и стекнемо сјајна искуства.
Како посетити виртуелне музеје и галерије? Шта све можемо видети у дигиталној грађи? Како млади могу да допринесу дигитализацији култног наслеђа? Колико је важно имати квалитетне интернет презентације домаће културне баштине за представљање у иностстранству?
О овој теми у емисији „Технограм“ говоре др Дејан Масликовић, помоћник министра културе за дигитализацију културног наслеђа и савременог стваралаштва, а телефонски разговарамо са саветником у Министарству за иновације, Лазаром Лекићем.
Претраживач културног наслеђа: https://kultura.rs/
Кабинет министра за иновације и технолошки развој: https://inovacije.gov.rs/