Пројекат је разматран неколико дана, а председник САД Доналд Трамп раније је обећао да ће потписати документ, „чим му буде на столу“. Пре тога, закон мора да прође кроз Представнички дом, где би гласање могло да се одржи сутра.
Пакет за стимулисање укључује 350 милијарди долара за подршку малог бизниса, 250 милијарди за продужено осигурање за незапослене, 46 милијарди за непосредну борбу против вируса корона.
Поред тога, још 500 милијарди долара биће издвојено за формирање стабилизационог фонда за подршку предузећа, савезних држава и градова, који ће претрпети највећу штету од вируса корона.
Та сума ће укључивати и средства за подршку путничких авио-компанија (25 милијарди) и 17 милијарди за позајмице „предузећима, која су од важности за националну безбедност“, пре свега компанији „Боинг“ која се нашла у тешкој ситуацији због проблема са авионом „боинг 737 макс“ и падом потражње, јер су летови скоро потпуно обустављени.
Притом, пословне структуре, које припадају Трампу или дургим члановима администрације или Конгреса не могу рачунати на помоћ.
Нацрт закона такође предвиђа паушалне исплате милионима америчких пореских обвезника са приходом до 75.000 долара годишње – по 1.200 долара по одраслој особи и по 500 на свако дете. У те сврхе ће бити издвојено око 500 милијарди долара.
Раније је министар финансија САД Стивен Мнучин саопштио да ће поред директне подршке економији, Федерални резервни систем – америчка централна банка – добити до четири билиона долара ликвидности за подршку економије. Према томе, директна и кредитна помоћ ће заједно износити око шест билиона долара, што је, према речима саветника председника САД Ларија Кудлоа највећа сума у историји земље.
У САД је од коронавируса оболело више од 68.500 људи, умрло је 1.031 особа. Подсетимо, пре само три дана број жртава је износио 390.
Прочитајте још: