Спутњик је разговарао са запосленим у технолошкој компанији, као и са осталим обичним људима из провинције Хубеј и сазнао нешто више о тренутној ситуацији.
Госпођа Јуј Ју, главни оперативни директор технолошке компаније у Вухану, рекла је у интервјуу да је компанија добила дозволу да постепено настави са радом и производњом. Пошто је било могуће договорити се са добављачима у раној фази епидемије, производња се након укидања карантина може наставити.
„Неки задаци из области истраживања и развоја не могу бити обављени од куће. Стога је након наставка рада први задатак наше компаније био решавање проблема производње, истраживања и развоја“.
У Хубеју укинут карантин
Према њеним речима, иако је епидемиолошка ситуација утицала на пословање компаније и план испоруке наруџби, ипак, пошто је компанија 3. фебруара прешла на режим рада од куће, она је активно покушавала да одржи бизнис и спремала се за обнову производње након епидемије.
„У раним фазама епидемије схватили смо да, уместо да се жалимо, можемо да радимо од куће. На пример, можемо да истражујемо тржиште, а а преко телефона или интернета можемо вршити продају. Поред тога, имали смо унапред спреман план рада за март и април. Управа је темељно разговарала о неким питањима управљања, руководиоци разних одсека су се бавили документима и анализирали их да би проверили има ли грешака“.
На питање о томе када би се производња могла у потпуности обновити, Ју је истакла да ће се то догодити у наредних 15 дана, јер неки запослени морају остати код куће са својом децом зато што школе још увек нису отворене.
Спутњик је разговарао и са двојицом административних радника. Обојица су изјавила да им је живот, углавном, нормалан као пре и да ће се вратити у градове у које раде.
Људи почели да иду на посао
„У Шијену скоро сва предузећа раде као и обично. Једино установе у којима се окупља много људи, на пример караоке барови, још нису отворене. Кафићи и ресторани раде са доставом или за понети. У стамбеним насељима је укинут карантин и много људи је почело да иде на посао. Образовне установе су засад затворене. Ја радим у граду Чангша. Компанија је наставила са радом око 10. фебруара. До тада сам радио од куће. Сада, када су путеви отворени, вратићу се тамо“, рекао је господин Чжан који живи у Шијену, провинција Хубеј.
„Све продавнице су наставиле са радом и отворене су за посетиоце. Забрањено је седети по кафићима, али достава ради. Ученици и студенти још нису почели са наставом у образовним установама. Моја компанија послује већ месец дана“, рекао је господин Пен из Ичана, провинција Хубеј.
Улазак и излазак из провинције Хубеј затворен је 23. јануара. Након скоро 60 дана Кина је објавила скоро потпуну победу над епидемијом.
Раније је заменик извршног секретара Државног Већа Кине Дин Сијангјанг на конференцији за штампу рекао да СЗО сматра да је Кина водила најхрабрију, најфлексибилнију и најактивнију борбу против епидемије у историји. Предузете мере спречиле су ширење епидемије и дале свету време да се бори против епидемије.
Прочитајте још: