„Морамо да издржимо 15 дана и да имамо гвоздену дисциплину, ова недеља ће бити тешка, али и наредна, а мере се морају спровести до краја како бисмо се изборили. Биће у наредном периоду још случајева и оболелих и умрлих, зато је потребно поштовати мере“, рекао је епидемиолог за „Блиц“.
Према његовим речима, у Италији и Шпанији млади су размишљали како вирус погађа старије, али то је лош пример и погрешан приступ.
„Њима је требало месец дана да открију нултог пацијента, а ми смо га отркили одмах. Морамо озбиљно схватити ситуацију и слушати препоруку струке, не излазити из куће, одржавати хигијену, носити заштиту, а ја се надам да је народ то већ схватио“, објашњава епидемиолог.
У Италији и Шпанији десио се и слом здравственог система, а за то је помало крив и менталитет, сматра он.
Тиодоровић каже да се после Ускрса очекује пик епидемије, а затим и њено јењавање.
„Људи који су дошли из иностранства морају у карантин иако су наоко здрави. Крајем априла и почетком маја треба ми да издржимо оно што вирус неће моћи да издржи. Не само због високих температура, већ и ултравиолетног зрачења“, навео је Тиодоровић.
Весић: Ако се ситуација погорша у Београду полицијски час од 24 сата
У овом тренутку нема потребе за увођењем полицијског часа од 24 сата у Београду, али ако се ситуација буде погоршала, ни та мера није искључена, као ни затварање централних београдских општина, рекао је заменик градоначелника Горан Весић.
„Циљ је да се спречи мешање грађана. У том случају би полиција била на свим улицама и непрестрано би контролисала кретање, тако је рађено у Вухану“, рекао је Весић за „Курир“, а преноси Танјуг.
Према његовим речима, све мере које се доносе у складу су са саветима наших и кинеских епидемиолога.
Прочитајте још: