Влада Србије затражила је конкретну помоћ у оквиру споразума о сарадњи Србије и Русије у ванредним ситуацијама. Званичан предлог је поднело Министарство унутрашњих послова. Мимо тога, у Србију је из Русије већ стигло 15.000 тестова на коронавирус.
Помоћ увек стиже из Русије
Поповић подсећа на дугу историју узајамне српско-руске помоћи у тешким тренуцима.
„Мислим да је цела Србија поздравила потез наше владе. Кроз историју, у тешким ситуацијама, Србија и Русија увек су биле заједно. Треба се само сетити поплава и ко нам је једини помагао током бомбардовања и санкција. Треба рећи и да су председник и влада Србије последњих година водили политику најближег и најбољег развоја односа са Русијом у свим правцима. Наши билатерални односи данас су на највишем могућем нивоу“, каже Поповић.
Српска влада је, прецизира Поповић, од Русије тражила исту помоћ као и од Кине – хигијенска средства, маске, респираторе и сву другу опрему како би се сачували здравље и животи грађана.
Из Кремља, портпарол руског председника Дмитриј Песков поручује да молба из Србије неће остати без одговора.
Економска сарадња са Русијом биће од главног значаја за опоравак српске привреде
Размишљајући, како каже, о будућности, Поповић наглашава да, када епидемија коронавируса прође, економска сарадња са Русијом мора да постане од главног значаја за опоравак српске привреде.
„Европска унија и даље је наш највећи економски партнер. Те односе треба да чувамо и да их даље унапређујемо. Али, економија ЕУ се показала као недовољно јака да издржи терет ове кризе. За Србију је, за развој економије, од највеће могуће важности да отвара нова извозна тржишта, да не зависимо само од једног тржишта“, сматра Поповић.
Србија не извози у све земље Уније и сада, када су те земље под могућим економским ударом, важна је диверсификација тржишта на која Србија извози своју робу. Да би остала економски лидер у региону, као што је била пре избијања епидемије, потребно је да продре на нова тржишта, задржавајући добре односе са ЕУ, али и чинећи све да повећа извоз у Русију, како Поповић каже, макар два пута у наредне три до четири године.
„Сигуран сам да је то могуће, уколико се концентришемо на тај задатак. Србија је једина земља на свету која има бесцарински споразум са Русијом. То је потенцијал који наша предузећа у будућности, после ове кризе, морају да искористе и Влада Републике Србије учиниће све да им у томе помогне“, закључује Поповић.