Александар Семјонов је рекао да је у Кини шездесет милиона људи било смештено у услове оштрог карантина и да је цела земља поштовала мере самоизолације и самоконтроле.
„Тако нешто још нико није урадио. Кинеско искуство, потпуно ограничавање контаката, много је помогло целом свету. Показало је како се епидемија може ефикасно зауставити. То се видело у Јужној Кореји која је следила кинески пример и изборила се с епидемијом“, рекао је Семјонов за РТС.
Говорећи о Италији и Шпанији, навео је да је вирус тамо стизао помало, у много наврата.
„Власти су се дуго колебале између комфора становништва и потребе за затварањем свих граница. Та неодлучност власти и дуго гомилање појединачних случајева довело је до тога да се зараза код њих ширила полако, али је постојала и зато су касно почели да реагују“, сматра Семјонов.
Истиче да логика каже да је највероватније да ће се епидемија полако стишати и престати.
„Да кренем од најгорег сценарија – епидемија постаје огромна и преплављује цео свет. Мени је тешко да поверујем у то. Коронавирус није заразан као нпр. вирус грипа“, истакао је.
Други сценарио, према његовим речима, јесте да се епидемија светом шири у таласима.
„Да не оболева велики број људи али да стално има оболелих. То је такође мало вероватно јер се сезона респираторних инфекција ближи крају на северној хемисфери. На јужној живи много мање људи и тамо се тешко може одржати таква масовност епидемије“, истиче Семјонов.
Како каже, трећи сценарио је да ће епидемија проћи и поново се вратити.
„Требало би наћи прелазног домаћина вируса. Научници се баве тим питањем и ускоро ћемо добити одговор“, каже руски доктор.
Наводи да је сасвим могуће да се епидемија заврши као у случају САРС-а, који се појавио, уплашио цео свет и нема га 17 година.
„Ја желим да верујем у тај сценарио“, рекао је Семјонов.
Прочитајте још:
- Кинези имају нов начин за борбу против вируса /видео/
- Још две недеље да спречимо италијански сценарио
- Четири могућа сценарија окончања пандемије, можда и пре него што очекујемо