„Само што сам разговарао с председником Кине. Разговор је био добар. Подробно смо размотрили ситуацију у вези с вирусом који разара значајан део планете. Кина је прошла много тога и у великој мери је продрла у суштину вируса. Тесно сарађујемо с Кином. Велико поштовање“, написао је Трамп на Твитеру.
Just finished a very good conversation with President Xi of China. Discussed in great detail the CoronaVirus that is ravaging large parts of our Planet. China has been through much & has developed a strong understanding of the Virus. We are working closely together. Much respect!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 27, 2020
Си је потврдио да је Кина спремна да помогне и подржи САД у борби против вируса корона.
„У садашњој ситуацији Кина и САД треба да се уједине у борби против епидемије. Неке кинеске компаније и предузећа су већ пружила хуманитарну помоћ САД. Кина разуме садашње тешкоће на које наилази америчка страна и спремна је да пружи подршку и помоћ“, рекао је Си.
Кинески лидер је констатовао да је на јучерашњем састанку Г-20 постигнута сагласност о значајном броју питања и да се дошло до позитивних резултата.
Америка је у, међувремену, избила на прво место у свету по броју потврђених случајева вируса корона.
Универзитет „Џонс Хопкинс“ наводи да је у САД оболело већ 85.400 људи наспрам 81.300 у Кини. Америка има већи број потврђених случајева и од Италије која се у Европи сматра епицентром епидемије.
Међутим, број преминулих је у САД знатно мањи у поређењу с бројем случајева – 1.288 смртних случајева док је у Кини тај број износио 3.298 а у Италији 8.215.
Коментаришући, Трамп каже да се то може објаснити масовним тестирањем у САД.
Потпредседник Мајк Пенс навео је податак да је до сада тестирано пола милиона људи.
Епидемија вируса корона и начин на који амерички председник поступа у датој ситуацији одразили су се и на његов рејтинг који је на историјском максимуму.
Према најновијој анкети, подршка Трампу достигла је 47,1 одсто, али и број незадовољних његовим радом расте још више и сада их има 49,6 одсто.
На раст подршке утиче све то што је администрација предузела у склопу борбе против епидемије, укључујући и економске мере – у првом реду пакет финансијске помоћи у износу од два билиона долара.
Светска здравствена организација је објавила епидемију вируса корона 11. марта, а према најновијим информацијама, у свету је оболело скоро 500.000 људи, а више од 21.000 је умрло.