Салвини који ужива велику популарност међу грађанима Италије поручио је и да ће Италија прво победити вирус, а онда размислити о Европи. Ако буде потребно, додао је он, „опростићемо се и нећемо рећи - ни хвала.”
Опстанак Италије у Европској унији после пандемије короне - неизвестан
Да ли је због односа који је ЕУ показала у овој кризној ситуацији према Италији, ова држава на путу да напусти Унију у периоду који је пред нама?
Др Слободан Јанковић научни сарадник и начелник Центра за суседне земље и Средоземље у Институту за међународну политику и привреду не верује да ће све ићи тако лако иако оставља простор за разне могућности после окончања светске кризе са коронавирусом.
„Шансе за излазак Италије из ЕУ постоје, али питање је колико су реалне. Салвини није на власти, а друго, антиевропска реторика је појачана што је и нормално, јер је јасно да је ЕУ не постоји у смислу неке заједнице која функционише и где постоји нека елементарна солидарност. Уосталом, јасно је да ЕУне функционише као држава која штити своје све држављане и да се ту свака држава бори за себе,“ каже др Јанковић.
Потребан јасан програм
По његовим речима Италијанима је то јасно, али не тако што им се то пласира преко државних органа и медија, већ преко друштвених мрежа.
„Грађани Италије виде да су им чланице ЕУ забраниле помоћ, све осим Грчке. То виде и Шпанци и Французи. Али, да би Салвини капитализовао своје речи потребни су избори и пад владе. А влада која је тренутно у Италији је све само не антиевропска. Дакле, она је у потпуности поробљена, то је ненародна влада која искључиво прати налоге Брисела и Берлина,“ истиче наш саговорник.
Да ли ће грађани Италије, али и сам Матео, после завршетка ове кризе и даље желети да виде леђа ЕУ или ће све забравити када ово прође, питање је на које наш саговорник нема директан одговор јер је све за сада у домену нагађања.
Евро је темељ ЕУ
„У Италији јесу били огромни преокрети на локалним изборима, али они који држе власт не желе да је предају и немају никаву намеру да раније закажу изборе. Предуслов да дође до смене власти али и до захтева за излазак из ЕУ, јесте да опозиционе странке имају јасан програм – да ће кад дођу на власт организовати референдум за и против останка у Европској унији. А свему томе треба да претходи прича о евру, јер је евро једини темељ ЕУ. Оног момента кад он „пукне“ или још једна чланица попут Велике Британије изађе тада ће бити јасно да је ЕУ „ тропа“,“ оцењује он.
Став Италије о изласку из ЕУ, како каже Јанковић, неће бити јасан, све док не изађе једна од главних партија и јасно каже да желе да изађу из Уније. Све остало је само прича и позив бирачима да би добили глас.
Критике на рачун ЕУ
Бивши вицеканцелар и некадашњи министар спољних послова Немачке Зигмар Габријел такође мисли да би Европска унија могла да се распадне, уколико не буде било солидарности у суочавању са пандемијом вируса корона.
Он је навео да би Немачка требало да повећа своју задуженост како би могла Италији и Шпанији финансијски да помогне у савладавању кризе.
И италијански премијер Ђузепе Конте је током онлајн конференције 27 лидера ЕУ изјавио да методе, које је Унија раније развила и које се односе на финансијску и економску политику појединачних земаља, нису погодне за реаговање на актуелне изазове. Италија је још крајем прошле недеље престигла Кину по броју жртава од вируса корона.