Према њеним речима, ситуација са вирусом корона тешко да ће присилити европске земље да одустану од идеје спољног непријатеља.
„Европа би била снажна само заједно са Русијом. И то ће једног дана схватити део европских земаља, али је тешко рећи када ће се то десити и да ли ће управо вирус променити ситуацију", истиче Григорова.
Према њеним речима, руска помоћ Италији је прилично чудно схваћена у неким европским медијима, притом је забринутост изразио и председник Француске Емануел Макрон.
„Значи да за ЕУ концепт руског непријатеља остаје на снази. Исто као што се у америчкој политици појавио 'кинески непријатељ' у покушајима да вирус назову 'кинеским'. То је чисти расизам. Нажалост, не мислим да ће ускоро наступити примирје", изјавила је професорка у интервјуу за Бугарски национални радио.
Уништена социјална држава
У ситуацији са вирусом корона нико не говори о томе како то утиче на тржишну економију, додаје професорка.
„Нико не говори о ономе шта вирус открива, а то је да је тржишна економија огољена. Ако обратите пажњу, карантину се приступа веома хедонистички - да вам буде занимљиво, да вам читају бајке, да се радујете и мислите како спасавате свет, али да истовремено не размишљате о узроцима такве ситуације", истиче Григорова.
Према њеном мишљењу, поједине мере које Запад предузима у борби против вируса корона подсећају на теорију природне селекције.
„Манифестовао се дарвинизам, можемо га назвати атлантским. Мере према старијима доживљавамо као нешто природно, али у ствари један од показатеља цивилизације је однос према старијима. Хоће ли вас лечити у САД без осигурања? Неће. Нисмо спремни за вирус корона, не због тога што је страшан, него што смо уништили социјалу државу", закључује Григорова.
Раније је француски председник Емануел Макрон изјавио да Европска унија не би требало себи да дозволи да се заноси причама о томе да Италији помажу само Русија, Кина и Куба.