„Не видим никакву перспективу. „Морски старт“ се тренутно не користи. Једина опција је – послати га на отпад. Нема ракета, нема захтева за лансирање ракета. Шта очекивати?“ предложио је Мојсејев.
Према његовим речима, прошло је време „Морског старта“, а космодром нема будућност за тестирања руске перспективне ракете „Сојуз 5“. Како наводи Мојсејев, да би ова плутајућа платформа радила без губитака, потребно је лансирање најмање четири ракете годишње.
Подсетимо, у марту је лансирна платформа плутајућег космодрома „Морског старта“ упловила у територијалне воде Русије из Калифорније.
Пре тога је у руску луку Славјанка упловио и командни брод „Морског старта“, који је напустио САД у фебруару.
Платформа „Морски старт“
Пројекат „Морски старт“ покренут још 1995. године, а у њему су учествовале америчка компанија „Боинг“, руска РКК „Енергија“, норвешка компанија за бродоградњу „Акер солушнс“, украјински конструкторски биро „Јужноје“ и ПО „Јужмаш“. После реорганизације, водећу улогу у пројекту добила је РКК „Енергија“.
У 2018. години група компанија „С7“ закључила је уговор о куповини имовинског комплекса овог пројекта, чиме је постала пуноправни власник овог плутајућег космодрома. Укупни износ трансакције, укључујући повлачење из конзервације, износио је око 150 милиона долара.