Лекар Шамит Пател из Њујорка изразио је бојазан да би ситуација у САД ускоро могла да постане слична оној из Италије, где су лекари због великог броја пацијената принуђени да бирају кога да лече, а кога да пусте да умре.
Према његовим прорачунима, број пацијената од вируса корона по лекару повећаће се у блиској будућности за два или три пута. Докторка хитне помоћи у Њујорку Камини Дубај испричала је да се „никада није осећала тако очајно“.
Болнице при свему томе не дозвољавају докторима да причају о потешкоћама с којима се сусрећу како би сачувале репутацију. Неке клинике такође забрањују ношење медицинских маски у заједничким просторијима, како би се избегао утисак велике вирусне опасности.
Издање такође истиче да у Америци није проблем само недостатак медицинске опреме, већ и места за лешеве. Они су први пут од терористичких напада 11. септембра 2001. године у ситуацији да морају да користе хладњаче.
Раније се сазнало да су медицинске раднике у Сједињеним Америчким Државама почели да отпуштају због прича о недостатку опреме у болницама за лечење пацијената са вирусом корона. Руководство болница упозорава запослене да не говоре у јавности о условима за рад, укључујући и о недостатку заштитних маски, мантила, кревета и апарата за вештачко дисање.
Пандемија вируса корона
Према последњим подацима у свету је до сада регистровано више од 859.431 случај оболелих од вируса корона, преминуло је више од 42.000 људи, а опоравило се 178.000.
Број заражених и даље је највиши у САД - преко 188.000, а следи Италија са 105.790 и Шпанија са скоро 96.000 случајева. Највише људи од последица корона вируса умрло је у Италији, њих око 12.500, док је у Шпанији преминуло 8.500, а у САД око 4.000 особа. Француска је постала треће европско жариште вируса корона. У уторак је у тој земљи преминуо рекордан број особа од новог корона вируса - чак 49.
Пратите на Спутњику најновије информације о пандемији вируса корона Ковид-19.