Аутор чланка истиче да након што прошлог месеца чланице ОПЕК плус нису успеле да се договоре о смањењу производње нафте, Саудијци су оборили цене црног злата до 30 долара по барелу, повећавши производњу до 13 милиона барела дневно.
То је, како наводи издање, створило проблеме свим земљама-извозницама, иако експерти покушавају да упореде лидере на тржишту, а то су Русија и Саудијска Арабија.
Према навођењу издања, рубља је у паду услед неуспеха преговора, а највеће руске компаније претрпеле су губитке.
Истовремено, аутор чланка истиче да Москва много мање зависи од нафте него Ријад. Приходи од продаје нафте чинили су две трећине прихода краљевства у 2018. години, упркос чињеници да је последњих година црно злато значајно изгубило на вредности.
Удео пореза у државним примањима Саудијске Арабије је за 18 година порастао са 4,4 одсто на скоро једну трећину, а буџетски суфицит замењен је дефицитом, који је 2015. године достигао 103 одсто БДП-а и смањио се за 33 одсто у БДП 2018. години.
Пад цена нафте
Подсетимо, почетком марта државе ОПЕК плус нису успеле да се договоре о променама параметара споразума о смањењу производње нафте, нити о његовом продужењу. Саудијска Арабија инсистира на додатном смањењу производње, што није у интересу Русије која се залаже за очување садашњег договора.
У светлу распада споразума ОПЕК плус, као и успоравања потражње на тржишту услед избијања вируса корона, цене нафте су се готово преполовиле од почетка марта.