Повод за овакве оптужбе немачки лист је нашау у чињеници да је у Њујорк у среду стигао из Русије авион Ан-124 „Руслан“ са медицинском опремом. Том приликом је амбасадор Русије у САД Анатолиј Антонов рекао је да су авиону налазила средства за дезинфекцију, заштитне маске, наочаре и респиратори, и истакао да је уверен да ће и Вашингтон помоћи Москви уколико то буде било потребно.
Међутим, немачки лист доводи у сумњу добре намере руских специјалиста.
„За похвалу је то што је Кремљ послао Америци авион са медицинским маскама и опремом. С друге стране, без обзира на позиве да смањи војне активности, Москва наставља да шаље бомбардере дугог домета у ваздушну зону изнад Атлантика. При свему томе, руска флота која се неуобичајено дуго налази на Балтичком мору, по свему судећи, не обавља тестирања на Ковид-19 тамо“, изјавио је колумниста Бертолд Колер.
Према његовом мишљењу, Москва наставља да води сајбер-рат против Запада за време пандемије.
Раније су представници Стејт департмента истакли да су Русија у САД „пружале једна другој хуманитарну помоћ у прошлости и да ће без сумње наставити то да раде у будућности“.
С тим у вези, портпаролка Министартва иностраних послова Русије Марија Зарахова изјавила је да Москва у потпуности дели приступ Америке.
По том питању се огласио и италијански министар иностраних послова Луиђи ди Мајо који је истакао да је Москва показала гест помоћи и солидарности.
Раније је амбасадор Русије у Италији Сергеј Разов изјавио да руски војници у Бергаму раде у „самом паклу" заједно са италијанским колегама, и истовремено је оценио њихов рад као херојство.
Подсетимо, председник Русије Владимир Путин понудио је помоћ у телефонском разговору са америчким председником Доналдом Трампом у понедељак, када су двојица лидера разговарали о томе како најбоље да одговоре на епидемију корона вируса.
Пандемија КОВИД-19
Светска здравствена организација прогласила је 11. марта пандемију, која је до сада захватила 180 земаља света. Према последњим подацима, у свету је забележено 936.170 случајева заразе, а преминуло је 47.249 људи. Од укупног броја оболелих у критичном стању је 35.612 особа, односно пет одсто оболелих.
Тешка ситуација са вирусом корона је у САД, Италији, Шпанији и многим европским земљама. У Кини, одакле је епидемија КОВИД-19 кренула, пре неколико дана саопштено је да је епидемија завршена.
Пратите на Спутњику најновије информације о пандемији вируса корона КОВИД-19.